Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół klasztorny franciszkanów pw. św. Michała Archanioła w Choczu

CHOCZ

Wieś gminna w powiecie pleszewskim, położona nad Prosną, około 11 km na północny wschód od Pleszewa, przy drodze Kalisz – Września.

Klasztor Reformatów ufundował w latach 1623-31 pochodzący z Chocza biskup kujawski Andrzej Lipski. Murowany gmach kościoła i przylegające doń zabudowania klasztorne powstały ok. 1733 r. W 1864 r. władze rosyjskie dokonały kasaty klasztoru. W latach 1959-2003 r. w klasztorze przebywały siostry pasterki. Obecnie na powrót klasztor wrócił do franciszkanów.

Barokowy kościół św. Michała Archanioła jest budowlą jednonawową, z węższym, zamkniętym wielobocznie prezbiterium. Nad dachem nawy wznosi się wysoka wieżyczka na sygnaturkę. Nawę i prezbiterium przykrywają sklepienia kolebkowe. Jednolite rokokowe wyposażenie wnętrza wykonał w latach 1750-51 Józef Eglauer, m.in. pięć ołtarzy, ambonę z rzeźbą św. Bonawentury na baldachimie, cztery konfesjonały.

Przy zachodniej ścianie prezbiterium położona jest zakrystia łącząca się z klasztorem. Z dawnych zabudowań klasztornych pozostało do dziś tylko jedno skrzydło oraz krużganek biegnący wzdłuż zachodniej ściany kościoła. Zespół klasztorny jest od wschodu i północy otoczony murem z trzema bramami.

Historię Chocza i jego zabytków można poznać biorąc udział w zabawie z serii Wielkopolskie Questy - "Senatorską z Lipskim"

Więcej:
http://www.chocz.franciszkanie.pl/

Adres:
Klasztor Franciszkanów
ul. Staszica 6
63-313 Chocz
tel 62 741 53 12

 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie