Miasto położone około 12 km na północny wschód od Leszna, przy drodze do Śremu.
Reformatów sprowadził do Osiecznej w 1622 r. Adam Olbracht Przyjemski. Osadził ich przy kapliczce św. Walentego położonej za miastem. Drewniany klasztorek powstał ok. 1630 r. W 1691 Zofia Opalińska ufundowała klasztor w obecnej postaci, zaś dzisiejsza barokowa świątynia wzniesiona została przez Józefa Mycielskiego w latach 1729-33. Twórcą projektu był włoski architekt Pompeo Ferrari. Obecny wystrój kościoła został wykonany w latach 1784-86.
Dwa razy wydalono franciszkanów z osieckiego sanktuarium. Po raz pierwszy w okresie zaborów, gdy w 1834 roku, rząd pruski dokonał kasacji obiektu, a mnisi musieli na niemal sto lat opuścić klasztor. W tym okresie w sanktuarium działał Dom Księży, gdzie wysyłano kapłanów, którzy z jakichś powodów nie sprawdzili się w pracy duszpasterskiej. W czasie zrywu niepodległościowego w latach 1918-19 klasztor został zajęty przez powstańców a w pomieszczeniu za ołtarzem odbywały się posiedzenia dowództwa powstańczego. Po zwycięskiej bitwie pod wiatrakami umieszczono w klasztorze pierwszą Wielkopolską Szkołę Podoficerską, która działała do 1921 roku. Sześć lat później do klasztoru wrócili zakonnicy. Do chwili wybuchu drugiej wojny światowej w klasztorze mieściło się Wyższe Seminarium Duchowne. Wraz z brutalnym wydaleniem przez gestapo zakonników w 1941 roku, rozpoczął się drugi krytyczny okres w dziejach sanktuarium. Hitlerowcy założyli tam karny obóz pracy dla kobiet będący filią więzienia rawickiego. Przewinęło się przez niego ok. 1600 więźniarek. Szesnaście z nich zmarło i zostało pochowanych w przyklasztornym ogrodzie. Kościół w czasie wojny służył jako magazyn surowców. Trzy miesiące po wyzwoleniu franciszkanie powrócili do Osiecznej.
Po pożarze w 1984 r. przeprowadzono gruntowny remont kościoła.
Klasztor należy do franciszkańskiej Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu.
Magnesem przyciągającym rzesze turystów i pielgrzymów do klasztoru ojców franciszkanów w Osiecznej, jest słynący łaskami obraz Matki Boskiej Bolesnej z Dzieciątkiem.
Nie jest znane nazwisko autora. Obraz znajdował się w kościele już w pierwszej połowie XVII wieku. Obraz ten należy do bardzo rzadko spotykanych typów obrazów Matki Boskiej – typ Piety antycypującej. Stąd bardzo trudne jest ustalenie daty jego powstania i nazwiska autora. W czasie prac konserwatorskich odkryto w pobliżu dolnej ramy napis w języku polskim "Dzieciątko Paniątko śpi snem zmorzone..."
Obraz namalowany został farbą olejną na płótnie. Kompozycja przedstawia Matkę Boską czuwającą nad śpiącym Jezusem, która przeczuwa przyszłe bolesne przeżycia. Zarówno Madonna jak i Dzieciątko mają na głowie korony. Papieska koronacja cudownego obrazu odbyła się 5 sierpnia 1979 roku, a dokonał jej arcybiskup metropolita poznański Jerzy Stroba.
Adres:
ul. O. Ed.Frankiewicza 4
64-113 Osieczna
tel. 65 535 01 73