Miasto powiatowe nad Prosną, położone ok. 140 km na południowy wschód od Poznania.
Bernardynów sprowadził do miasta ok. 1465 r. prymas Jan Gruszczyński. Początkowo zabudowania klasztoru i kościoła wykonane były z drewna. Budowę murowanych, istniejących do dziś obiektów rozpoczęto w 1594 r. z fundacji arcybiskupa Stanisława Karnkowskiego. Kościół był gotowy w 1607 r., klasztor – w 1622 r. W 1864 r. władze rosyjskie zamknęły klasztor. W 1919 r. zabudowania klasztorne przejęli jezuici. Jeszcze w tym samym roku połączyli oni budynek klasztorny łukowatym przejściem z nowszym gmachem, stojącym nad brzegiem Kanału Bernardyńskiego. Po II wojnie światowej jezuici powrócili do swego kaliskiego domu w 1945 r. Pożar w 1991 r. zniszczył częściowo dachy kościoła i klasztoru.
Kościół klasztorny pełni funkcję Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego.
Późnorenesansowy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii jest budowlą jednonawową z nieco węższym prezbiterium, otwartym wąskim przejściem do korpusu nawowego. Sklepienia kolebkowe z lunetami oraz ściany świątyni zdobi polichromia iluzjonistyczna wykonana w latach 1764-65 przez bernardyna Walentego Żebrowskiego (odnowiona w 1912 i 1954 r. oraz po pożarze w 1991 r.). Jednolite wyposażenie wnętrza z poł. XVIII w. – m.in. siedem ołtarzy, prospekt organowy, konfesjonały i ławki – to dzieło snycerza Bonawentury Widawskiego.
Piętrowe budynki klasztorne, wzniesione na planie nieregularnego czworoboku z wirydarzem pośrodku, przylegają do kościoła od strony północno-zachodniej. Po przeciwnej stronie świątyni znajduje się otoczony murem cmentarz, w którego narożniku wznosi się późnobarokowa dzwonnica. Na placu przed wejściem do kościoła uwagę zwraca kolumna postawiona w 1813 r. na cześć Napoleona; są tam też pomniki poświęcone Polakom zamordowanym w Katyniu i wywiezionym na Syberię, żołnierzom Armii Krajowej i wiele tablic upamiętniających martyrologię narodu polskiego.
Towarzystwo Jezusowe (SJ) założone zostało w 1540 r. przez św. Ignacego Loyolę. Jeszcze w tym samym roku zatwierdził je papież Paweł III. Jezuici odegrali ważną rolę w walce z prądami reformacji w Europie, działali też na innych kontynentach. Do Polski sprowadził jezuitów w 1564 r. kardynał Stanisław Hozjusz. Ataki na zakon w okresie oświecenia doprowadziły do jego likwidacji w 1773 r. przez papieża Klemensa XIV. Działalność towarzystwa reaktywował w 1814 r. papież Pius VII. Charakterystyczną cechą Towarzystwa Jezusowego jest składanie przez jezuitów – kapłanów, oprócz ślubów zakonnych, także ślubu posłuszeństwa papieżowi.Strojem jezuitów jest czarna sutanna, bez guzików, z białą koloratką wystającą ponad kołnierzyk, przepasana szerokim czarnym pasem wiązanym z prawej strony, z luźno opadającymi końcami, zakończonymi frędzelkami.
Więcej:
www.sanktuarium.kalisz.jezuici.pl
Adres:
ul. Stawiszyńska 2
62-800 Kalisz