
KAZIMIERZ BISKUPI
Wieś gminna położona około 12 km na północny zachód od Konina, przy drodze do Kleczewa.
Klasztor Bernardynów powstał w 1514 r. z fundacji biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego i jego brata Mikołaja, ówczesnego właściciela miasta. Zgodnie z zamysłem biskupa stał się on głównym ośrodkiem kultu świętych Pięciu Braci Męczenników w Polsce; dzięki jego staraniom w 1536 r. trafiły do kościoła klasztornego ich relikwie. Pierwotne zabudowania drewniane zastąpiono wkrótce murowanymi. Świątynia powstała do 1518 r., wkrótce dobudowano do niej od południa kaplicę św. Anny (rozebraną w XVIII w.). Około 1520 r. zakończono budowę klasztoru, w latach 1621-24 dobudowano doń wydłużone skrzydło północne. Kościół i klasztor zniszczone w czasie wojny szwedzkiej zostały odbudowane w 2 poł. XVII w. Wieżyczkę nad nawą wzniesiono w 1692 r. Krużganki Drogi Krzyżowej oraz wieżę bramną, pełniącą jednocześnie rolę dzwonnicy, ustawiono w latach 1760-61. W 1898 r. władze carskie zamknęły klasztor. Jego obecni gospodarze – Misjonarze Świętej Rodziny – przybyli tu w 1921 r. W 1939 r. Niemcy utworzyli w klasztorze obóz dla księży polskich. Obecnie mieści się w nim Wyższe Seminarium Duchowne (sekcja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Znajduje się tu także niewielkie muzeum misyjne.
Gotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników jest budowlą jednonawową, z nieco węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Nawę i prezbiterium przykrywają sklepienia krzyżowe. Renowacja w latach 1970-73 nadała świątyni nowoczesny wystrój. Uwagę zwracają trzy nowe ołtarze oraz Droga Krzyżowa wykonana techniką sgraffito według projektu Mirosława Giernatowskiego na północnej ścianie nawy. Z dawnego wyposażenia zachowały się m.in. późnorenesansowy nagrobek Stanisława Russockiego (zm. 1605 r.) oraz późnogotyckie rzeźby św. Jadwigi i św. Mikołaja z poł. XVI w. przy łuku tęczy. Na ścianie południowej znajduje się skrzynkowy relikwiarz Pięciu Braci Męczenników.
Gotycki klasztor wzniesiony na planie podkowy przylega do kościoła od strony północnej, tworząc niewielki kwadratowy wirydarz. W dwóch pomieszczeniach skrzydła wschodniego – zakrystii i dawnym skarbcu – zachowały się gotyckie sklepienia gwiaździste. W krużgankach zachowały się dwa późnogotyckie portale: drewniany z 1520 r. oraz kamienny z 1508 r. Do gotyckiego budynku przylega od strony północnej otynkowane skrzydło z 1 poł. XVII wieku.
Więcej:
https://kazimierzklasztor.pl/
Adres:
ul. Klasztorna 2
62-530 Kazimierz Biskupi
tel. 063 241 13 00