Miasto powiatowe w południowo wschodniej Wielkopolsce, położone w odległości ok. 160 km od Poznania, przy drodze do Katowic.
Bernardynów sprowadzono do miasta na mocy uchwały z dnia 3 lipca 1629 r. podjętej na zjeździe szlachty ostrzeszowskiej. Tamtejszy proboszcz pozwolił im – do czasu wybudowania własnej świątyni – korzystać z kościoła św. Michała. Do 1638 r. powstały drewniane zabudowania klasztorne. Niestety, w 1656 r. Szwedzi spalili kościół i klasztor. Budowa nowych murowanych budynków kościoła i klasztoru trwała od 1680 do 1740 r. Władze pruskie zlikwidowały konwent ojców bernardynów królewskim rozkazem gabinetowym z dnia 31 marca 1833 r. Od 1933 r. mieszkają w nim siostry Nazaretanki.
Barokowy kościół pw. św. Michała Archanioła jest budynkiem jednonawowym z węższym, półkoliście zamkniętym prezbiterium. Od zewnątrz kościół jest oszkarpowany, szczególnie potężna przypora wspiera prezbiterium od strony południowo-wschodniej. Wnętrze przykryte jest sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Późnobarokowa polichromia figuralna z 1840 r. była restaurowana i częściowo przemalowana w 1946 r. Barokowe wyposażenie wnętrza, to m.in. trzy ołtarze, z których główny oddziela oratorium zakonne, ambona, trzy konfesjonały. Uwagę zwraca nagrobek stolnika wieluńskiego Jerzego Floriana Karśnickiego (zm. w 1742 r.) i jego dwóch żon z bogatą dekoracją stiukową i rzeźbami symbolicznymi. Warto zwrócić uwagę, iż na tablicy inskrypcyjnej kamieniarz zastosował błędną pisownię nazwiska – Karsznicki. W genealogii tego rodu przyjęta jest forma Karśnicki. Pozostałe dwie tablice inskrypcyjne w świątyni stosują pisownię Karś(s)nicki.
Piętrowy klasztor zbudowany na planie krzyża przylega do kościoła od strony północnej. Na dziedzińcu przed kościołem stoi kwadratowa kapliczka św. Judy Tadeusza z XVIII w., nakryta dachem namiotowym. W jej wnętrzu – przykrytym sklepieniem kopulastym – znajduje się barokowy ołtarzyk z obrazem patrona kaplicy. Przed kościołem zachował się okazały pień lipy, zasadzonej – jak głosi podanie – w 1684 r. podczas uroczystości dziękczynnych związanych ze zwycięstwem Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.
Więcej:
http://nazaretankiostrzeszow.pl/
Adres:
ul. Leśna 5
63-500 Ostrzeszów
tel. 797 907 977