Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół klasztorny nazaretanek pw. Świętej Rodziny w Kaliszu

Herb Kościół klasztorny nazaretanek pw. Świętej Rodziny w Kaliszu

KALISZ

Miasto powiatowe nad Prosną, położone ok. 140 km na południowy wschód od Kalisza.

Reformatów sprowadził do miasta w 1631 r. Marcin Wierusz-Kowalski. Już w następnym roku gotowe były drewniane zabudowania klasztoru i kościoła. Obecne, murowane obiekty powstały w latach 1665-73. W latach 1728-31 dobudowano do nawy od strony wschodniej tzw. kaplicę żołnierską, ufundowaną przez Piotra Sokolnickiego, chorążego poznańskiego. W 1864 r. władze rosyjskie zamknęły klasztor. Podczas pogromu Kalisza w 1914 r. zarówno kościół jak i budynek dawnego klasztoru zostały poważnie zniszczone. Odbudowane w latach 1919-21 stały się domem sióstr Nazaretanek.

Barokowy kościół pw. Świętych Józefa i Piotra z Alkantary jest budowlą jednonawową, z nieco węższym i niższym prezbiterium. Nawa przykryta jest kolebką z lunetami, w prezbiterium znajduje się sklepienie kolebkowo-krzyżowe. Jednolite, rokokowe wyposażenie wnętrza – m.in. ołtarze, ambona, konfesjonały i ławki – wykonał ok. poł. XVIII w. snycerz Józef Eglauer. Barokowa kaplica żołnierska przykryta jest sklepieniem żagielkowym. Jej wnętrze zdobi polichromia Józefa Balukiewicza z końca XIX w. W arkadzie łączącej kaplicę z nawą znajduje się kuta krata z ok. 1735 r. z inicjałami fundatora Piotra Sokolnickiego.

Piętrowy, czteroskrzydłowy budynek klasztorny, z wirydarzem pośrodku, przylega do kościoła od strony zachodniej. Na dziedzińcu przed kościołem wznosi się barokowa kaplica św. Jana Nepomucena, wybudowana w latach 1717-36. Klasztor otoczony jest murem z przełomu XVII i XVIII wieku.

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (CSFN) zostało założone w 1875 r. przez Polkę, błogosławioną Marię od Pana Jezusa Dobrego Pasterza - Franciszkę Siedlecką w Rzymie. Pierwszy dom Nazaretanek w Polsce powstał w 1881 r. w Krakowie. Definitywne zatwierdzenie zgromadzenia przez Stolicę Apostolską nastąpiło w 1909 r. Swój główny cel – szerzenie miłości Bożej wśród ludzi – siostry realizują, prowadząc m.in. domy pomocy społecznej, domy samotnej matki, zakłady opiekuńczo-lecznicze, szkoły i przedszkola.Strój nazaretanek składa się z czarnego habitu, przepasanego pasem z takiego samego materiału, z białym kołnierzykiem oraz czarnego welonu z białą wypustką. Na habicie noszą srebrny krzyż.

Więcej:

http://swietarodzina.kalisz.pl/

www.stary.kalisz.pl

Adres:
ul. Śródmiejska 43
62-800 Kalisz

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (1)

Jan

2020-12-13 21:39:13

Poszukuję modlitwy lub słów pieśni do Wizerunku koronowanego papieskimi koronami w Kaliszu. Szczęść Boże jacwik52@gmail.com

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie