Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół klasztorny paulinów pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Brdowie

Herb Kościół klasztorny paulinów pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Brdowie

BRDÓW

Wieś w powiecie kolskim, położona około 18 km na północny wschód od Koła, przy drodze do Włocławka.

Najstarsza wzmianka o tutejszym kościele pochodzi z 1339 r. W 1436 r. Władysław Jagiellończyk przekazał go paulinom z Częstochowy. Siedziba zakonników została zniszczona przez Szwedów w poł. XVII w. Średniowieczna świątynia (lub stojący na jej miejscu młodszy kościół) spłonęła w 1748 r. Obecny gmach wzniesiono w 1758 r.; wieżę dostawiono w 1790 r. W 1870 r. od uderzenia pioruna spłonęła wieża; podczas odbudowy zakończonej siedem lat później nieco ją podwyższono. W latach 1913-14 wzniesiono kaplicę boczną według projektu Józefa Dziekońskiego. Budynek klasztorny wzniesiono zapewne w końcu XVII w., odbudowano go po pożarze w poł. XVIII w. Zapoczątkowaną w 1979 r. gruntowną restaurację kościoła przerwał pożar świątyni w 1983 r.; zakończono ją dopiero w 1986 roku.

Klasztor Paulinów został zamknięty przez władze w 1819 r. Paulini wrócili doń w 1860 r., ale już cztery lata później znów zostali zmuszeni do jego opuszczenia. Kolejny raz powrócili tu dopiero w 1952 r. Dziś kościół klasztorny – Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej – jest chętnie odwiedzany przez pielgrzymów nawet z odległych stron.

Barokowy kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika jest budowlą jednonawową, z węższym i niższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od południa przylega do nawy kaplica św. Piotra, przykryta kopułą z latarnią. Wnętrze świątyni, zniszczone pożarem w 1983 r., zdobi polichromia z 1985 r., wykonana przez Zdzisława Pabisiaka. W nowym ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Brdowskiej z początku XV w., w sukience srebrnej z ok. poł. XVII stulecia. Według tradycji wizerunek ten towarzyszył królowi Władysławowi Jagielle podczas zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem; inna legenda mówi, że malarzowi podczas tworzenia obrazu pozowała królowa Jadwiga. W 1983 r. papież Jan Paweł II koronował obraz na Jasnej Górze.

Klasztor jest prostokątnym, piętrowym budynkiem, przylegającym do świątyni od strony zachodniej. Pomiędzy klasztorem a kościołem wznosi się wysoka wieża. W jej przyziemiu znajduje się kruchta, przez którą prowadzi wejście do świątyni. Zespół klasztorny jest otoczony murem z 1790 r. z dwoma bramami.

Więcej:
http://brdow-paulini.pl/

Adres:
Brdów
ul. Kościelna 5
62-621 Babiak
tel. 063 271 32 41

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie