
Klasztor pocysterski
Znacznie starsze od kościoła są zabudowania klasztorne. Zachowały się XIV-wieczne krużganki, sień, oratorium, kapitularz oraz piwnice. Pomieszczeniom tym przydają uroku gotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe. Niezwykłe rozwiązanie zastosowali budowniczowie w kapitularzu przykrywając je sklepieniem gwiaździstym trójdzielnym, które wspiera się na jednym centralnym filarze.
Zwiedzając klasztor musimy koniecznie zajrzeć do oratorium św. Jakuba Apostoła Starszego. Zostało ono ozdobione freskami w 1372 r., które należą do najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce. Na ścianie południowej przedstawiono scenę fundacji klasztoru. W centralnej części widzimy św. Jakuba, po jego lewej stronie klęczy fundator Wierzbięta z Paniewic wraz z żoną i dwiema córkami, natomiast po prawej klęczą cysterscy zakonnicy.
Wokół oratorium biegnie fryz z przedstawieniami herbów rycerskich – jest to jedno z najstarszych polskich przedstawień heraldycznych. W krużgankach wiszą obrazy Adama Swacha przedstawiające historię i tradycje zakonu cystersów. Inne dzieło tego malarza możemy zobaczyć w Sali Opackiej mieszczącej obecnie bibliotekę. W plafonie znajduje się przedstawienie personifikacji siedmiu grzechów głównych, a po drugiej stronie wiernych kroczących z krzyżami za Chrystusem. Po lewej stronie u dołu malarz umieścił swój autoportret z franciszkańskim krzyżem na ramieniu i atrybutami malarza - paletą farb i pędzlami.
Na mocy Rozporządzenia Prezydenta RP z dn. 17 czerwca 2009 r. zespół klasztorny w Lądzie został wpisany na listę Pomników Historii.
Urokliwe wnętrza klasztorne zostały wykorzystane jako plan filmowy w trakcie kręcenia filmu Andrzeja Seweryna pt. „Kto nigdy nie żył”, ”, a w scenach klasztornych brali udział prawdziwi zakonnicy.
Od kilku lat w przy zrekonstruowanym grodzie średniowiecznym w Lądzie we współpracy z poznańskim Muzeum Archeologicznym są organizowane imprezy plenerowe pt. ”Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej”. Tam też w ośrodku edukacji przyrodniczej otrzymamy informacje dotyczące szlaków pieszych, rowerowych oraz Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Więcej:
Domasłowski Jerzy, Kościół i klasztor w Lądzie, Warszawa-Poznań 1981.
www.lad.pl
Film o klasztorze Lądzie nad Wartą jako pomniku historii
Adres:
Wyższe Seminarium Duchowne
Ląd 101
62-406 Lądek
tel. 063 276 33 23