LICHEŃ STARY
Wieś w powiecie konińskim położona ok. 14 km na północny wschód od Konina.
Pierwsze informacje dotyczące Lichenia Starego pochodzą z poł. XII wieku. W 1458r. otrzymał on prawa miejskie i w tym też okresie wybudowano kościół św. Doroty, Dziewicy i Męczennicy.
W wyniku potopu szwedzkiego miasteczko zostało zniszczone i utraciło prawa miejskie.
Obecny kościół pw. św. Doroty został wybudowany w połowie XIX w przez Izabelę i Władysława Kwileckich, a później jeszcze kilkakrotnie był powiększany i przebudowywany. W związku z rosnącą popularnością kultu maryjnego w Licheniu, stał się on za mały dla licznie przybywających wiernych i ostatecznie w latach ’90 XX w. wybudowano nową świątynię, do której w 2006 r. przeniesiono łaskami słynący obraz. Obecnie w kościele św. Doroty warto zwrócić uwagę na liczne gabloty na ścianach z ofiarowanymi wotami oraz opisy doznanych łask.
Mniej więcej w połowie drogi między kościołem św. Doroty, a nową Bazyliką znajduje się wysoka na 25 m kamienna góra, tzw. Golgota, gdzie umieszczono stacje Drogi Krzyżowej i rzeźby nawiązujące do treści biblijnych. Umieszczono tam groty Ogrójca, Zdrady, Sądu, Nawrócenia Marii Magdaleny oraz Zaparcia się Piotra, Grotę Kryształową z symbolicznym grobem Pana Jezusa, grotę Wniebowzięcia Matki Bożej i scenę Zmartwychwstania.
Idąc dalej od Golgoty w stronę Bazyliki zobaczymy ją od frontu z ogromną kopułą po środku i dwoma wieżami po bokach. Kopuła została pokryta anodowanymi na złoto łuskami aluminiowymi, które ładnie się mienią przy słonecznej pogodzie. W wieży po lewej stronie znajdują się dwa tarasy widokowe, z których widać piękną panoramę okolicy. Pierwszy znajduje się na wysokości 98 m, drugi na wysokości 114 m. Można się tam dostać windą, lub pieszo, pokonują 762 stopnie ! W drugiej wieży znajduje się najcięższy w Polsce dzwon Maryja Bogurodzica o masie prawie 15 ton. Został odlany w ludwisarni Enrico Campanniego pod Mediolanem.
W związku z licznie przybywającymi do Lichenia pielgrzymkami, których nie był w stanie pomieścić stary kościół, ks. Eugeniusz Machulski podjął inicjatywę budowy nowej świątyni, która w 2000 r. została uznana przez episkopat Polski za Wotum Kościoła Katolickiego na Wielki Jubileusz Narodzenia Chrystusa. Prace budowlane rozpoczęto w 1994 r. i trwały one przez 10 lat. Fundusze na budowę pochodziły z ofiar wiernych z całej Polski.
Świątynia licheńska jest swego rodzaju krajową rekordzistką.
Jest to więc największy kościół w Polsce, siódmy w Europie i 11 na świecie. Jego powierzchnia wynosi 23000 m kw.
Górująca nad sanktuarium wieża o wysokości 141,5 m jest najwyższa w Polsce.
Największe są również organy zbudowane z 10 tys. piszczałek, najcięższy dzwon i największa kopuła.
Prezbiterium wykonano na kształt złoconego baldachimu pod którym umieszczono obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Jest on odsłaniany na nabożeństwa, a przez większość czasu zakryty dwiema przesłonami. Pierwsza to Objawienie Maryi Mikołajowi Sikatce, druga natomiast to Zesłanie Ducha Świętego w wieczerniku.
Niezwykła jest historia tego niewielkiego obrazu. Zaczęła się ona na polach bitwy pod Lipskiem wiele kilometrów stąd…
W 1813r w czasie wspomnianej bitwy pod Lipskiem został ciężko ranny kowal z okolic Lichenia Tomasz Kłossowski. Nie widząc możliwości ratunku od ludzi, modlił się gorąco o pomoc do Matki Boskiej. Zobaczył wtedy Maryję idącą do niego przez pole bitwy, tulącą do piersi białego orła. Otrzymał wtedy od Maryi zapewnienie, że przeżyje wojenną zawieruchę, pod warunkiem jednak, że po powrocie do kraju odnajdzie obraz z takim Jej przedstawieniem, w jakim Ją zobaczył po bitwie i umieści w rodzinnych stronach.
Obietnica dana Tomaszowi spełniła się. Wrócił do ojczyzny, gdzie przez 23 lata poszukiwał obrazu. Znalazł go w Lgocie na południu Polski, skąd przywiózł go i umieścił w małej kapliczce zawieszonej na sośnie w lesie 2 km od Lichenia. Kilka lat później Tomasz umarł a obraz popadł w zapomnienie…
Pamiętał o nim jedynie pasterz Mikołaj Sikatka, któremu przez dwa lata w okresie od 1850 do 1852 r, ukazywała się Maryja i prosiła ludzi o nawrócenie. Pasterz gorliwie wypełniał wolę Maryi ściągając tym na siebie represje władz zaborczych. Maryja z jego kapliczki miała na piersi polskiego orła, co zostało odczytane jako działanie wymierzone przeciw zaborcy i ostatecznie Mikołaj Sikatka trafił do więzienia. Tym czasem w 1852 r. w Europie wybuchła zaraza, zbierająca obfite żniwo. Wybudowano więc kapliczkę, w której umieszczono obraz, do którego przybywało coraz więcej wiernych. Zaczęły pojawiać się liczne cuda i uzdrowienia, tak że 29 września 1852 roku obraz przeniesiono do kościoła w Licheniu, a zaraza ustała. Od tego czasu z krótką tylko przerwą w okresie II wojny światowej, kiedy obraz był ukrywany, nieprzerwanie Maryja króluje w Licheniu. Ostatecznie obraz uznano za łaskami słynący i został koronowany w 1967 r. przez Stefana kardynała Wyszyńskiego.
Sam obraz jest niewielki. Namalowano go na desce modrzewiowej o wymiarach 24 X 12cm jako kopię obrazu maryjnego z Rokitna. Zamiast Dzieciątka Jezus na piersi Maryja ma orła na którego patrzy spod półprzymkniętych powiek. Koronę na głowie podtrzymują dwa anioły, a szatę pokrywają symbole męki Jezusa. Obraz pochodzi najprawdopodobniej z czasów konfederacji barskiej, a badacze twierdzą że może on być jednym z wizerunków wręczanych idącym na wojnę żołnierzom.
Przybywający tu wierni korzystają z możliwości obejścia ołtarza dookoła, gdzie z tyłu znajdują się witrażowe stacje drogi krzyżowej i po przeciwnej stronie wizerunki polskich świętych i błogosławionych.
Na terenie sanktuarium znajduje się wiele miejsc nawiązujących do narodowego charakteru tego miejsca. Warto nabyć plan sytuacyjny, aby móc w pełni poznać wszystkie tajemnice sanktuarium, do których z audio-przewodnikiem nie udałoby się dotrzeć. Na planie znajdziemy z pewnością grobowce Tomasza Kłossowskiego i Mikołaja Sikatki oraz „kurhan choleryczny” kryjący w sobie ciała zmarłych na epidemię w 1852 r.
Więcej:
www.lichen.pl
Adres:
Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej
ul. Klasztorna 4
62-563 Licheń Stary
tel. 63 270 81 63