Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. Matki Boskiej Pocieszenia i św. Michała Archanioła w Górce Duchownej

Herb Kościół pw. Matki Boskiej Pocieszenia i św. Michała Archanioła w Górce Duchownej

GÓRKA DUCHOWNA

Wieś w południowej Wielkopolsce, w powiecie leszczyńskim, położona ok. 70 km na południowy zachód od Poznania.

Historia miejscowości sięga XI w., kiedy została po raz pierwszy zapisana jako własność benedyktynów z Lubinia pod nazwą Górka Lubińska lub Górka Mnisza. Z powstaniem kościoła wiąże się też legenda, która mówi, że w XI w. rozegrała się tutaj wielka bitwa, a w miejscu zbiorowej mogiły postawiono kapliczkę. Później, na przełomie XIII/XIV w. ustanowiono niezależną parafię.

Na początku XV w. w czasie epidemii benedyktyni przywieźli tu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, przed którym miejscowa ludność wypraszała różnorodne łaski. Wkrótce też sława tego miejsca rozeszła się nie tylko po Wielkopolsce, ale i po całym kraju, ściągając tu pielgrzymów z odległych zakątków Rzeczpospolitej. Pamiątką po tych czasach pozostała księga cudów. Liczne wota pozostawione przez pielgrzymów były bądź ofiarowane na powstania narodowe, bądź ulegały kradzieży i zniszczeniu.

Znajdujący się obecnie w sanktuarium obraz to kopia, namalowana przez Mariana Szczurkowskiego – ucznia Jana Matejki. Oryginał spłonął w 1927 r., kiedy w kościele wybuchł groźny pożar. Udało się wtedy uratować jedynie złote sukienki, koronę, srebrną ramę i wota.

W czasie II wojny światowej celowo uszkodzono zasuwę, za którą obraz szczęśliwie przetrwał okres okupacji.

W okresie powojennym obraz jeszcze raz zniszczono, kiedy w 1964 r. doszło do włamania. Skradziono wtedy wszystkie wota, a sam obraz porzucono przy przejeździe kolejowym na polu. Dwa lata później obraz ponownie koronowano koronami papieskimi.

Najwięcej wiernych przybywa do Górki Duchownej na przełomie sierpnia i września w czasie Wielkiego Odpustu.

Na terenie probostwa znajduje się izba poświęcona pamięci bł. Edmunda Bojanowskiego, który umarł tutaj przebywając u swojego przyjaciela ks. Stanisława Gieburowskiego – miejscowego proboszcza.

Adres:
Górka Duchowna 47
64-111 Lipno k. Leszna
tel. 65 534 02 04

Więcej:
na stronie internetowej parafii

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie