Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. MB Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach

Herb Kościół pw. MB Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach

SZAMOTUŁY

Miasto powiatowe położone 42 km na północny zachód od Poznania.

Położony nieopodal rynku kościół, z dwoma wyniosłymi szczytami należy do najciekawszych sakralnych budowli gotyckich w Wielkopolsce. Wzniesiona w latach 1423 – 31 z fundacji ówczesnych właścicieli Szamotuł braci Dobrogosta i Wincentego Świdwów Szamotulskich, na miejscu pierwotnego drewnianego. Początkowo była to budowla jednonawowa, którą na początku XVI w. rozbudowano z inicjatywy Łukasza Górki.

Wnętrze tej pięknej, trzynawowej świątyni, o układzie  bazylikowym. Kryje szereg interesujących zabytków. Wśród nich wyróżnia się unikalny gotycki krucyfiks z ok. 1370 r. umieszczony na belce tęczowej. Pod nim, na północnym filarze pomiędzy prezbiterium, a nawą główną  znajduje się ciekawy  renesansowy nagrobek podskarbiego koronnego Jakuba Rokossowskiego. Wykonany ok. 1580 r. z piaskowca i marmuru jest dziełem działającego na terenie Polski znanego włoskiego artysty Hieronima Canavesiego. Ołtarz główny wykonany został w stylu późnorenesansowym. W polu głównym znajduje się obraz „Zdjęcie z krzyża” autorstwa Luki Giordana. Przed nim natomiast możemy zobaczyć pięknie zdobioną wieczną lampę, ofiarowaną kolegiacie przez króla Jana Kazimierza.

Na ścianie nawy południowej możemy zobaczyć cenną spiżową płytę nagrobną ostatniego z Szamotulskich - Andrzeja, pochodzącą ze słynnego warsztatu Vischerów w Norymberdze. Podobnie, jak płyty nagrobne z katedry poznańskiej, została ona zrabowana przez hitlerowców podczas II wojny światowej i przez lata uznawano ją za bezpowrotnie zaginioną. Odkryta po niemal 50 latach w magazynach Ermitażu w Sankt Petersburgu  wróciła do Polski na początku lat 90. XX w.

W ołtarzu bocznym, w nawie południowej, umieszczono  cudowny obraz Matki Boskiej Pocieszenia Szamotuł Pani. Jest to stara ruska ikona z 1. poł. XVII w. wzorowana na wizerunku MB Kazańskiej. Słynący łaskami obraz, będący celem licznych pielgrzymek, ukoronowano w 1970 r. koronami papieskimi. W nawie północnej umieszczono rzeźbę Chrystusa, autorstwa duńskiego rzeźbiarza Berta Thorvaldsena. W kościele warto też zwrócić uwagę na liczne oryginalne witraże – dzieło miejscowych witrażystów.

Więcej:
http://www.kolegiata.pl/

Krygier R., Mordal P. Vademecum krajoznawcze ziemi Szamotulskiej, Szamotuły 2002.
Krygier R.: Kolegiata szamotulska, Szamotuły 2001.

Adres:
ul. Kapłańska 12
64-500 Szamotuły
tel. 061 292 02 82

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie