Polichromie nawy głównej świątyni podkreśliły i wzmocniły podziały architektoniczne. Powtarzają się tu motywy wici roślinnych i dekoracji geometrycznej. Po bokach okien powtarza się motyw lamp wieczystych podtrzymywanych przez uskrzydlone serca (w całym kościele wątek ten występuje 32 razy). W łukach nawy namalowane zostały symboliczne wieńce dożynkowe. Brakuje tu witraży, w okna, przed I wojną światową wstawione zostało szkło katedralne, które funkcjonuje do dziś. Przy skrzyżowaniu naw umieszczona jest neogotycka ambona. Od strony zachodniej nawa kończy się chórem muzycznym z neogotyckimi organami. Chór dekorowany jest motywami roślinnymi i sylwetkami ptaków, które tworzą chór kierowany przez Anioła Dyrygenta nad wejściem do kościoła. Wątek ptaków powtórzony został również na umieszczonej w wejściu kracie.
Na filarach naw bocznych zawieszone zostały olejne obrazy autorstwa J. Mehoffera ze stacjami Drogi Krzyżowej (w czasie wojny zaginął obraz z IV stacją). W polichromii naw bocznych powtarzają się elementy roślinne i geometryczne. A sklepienie, tak jak w nawie głównej i transepcie, przypomina baldachim nieba. Witraże, których wykonanie uniemożliwił wybuch II wojny światowej, powstają obecnie według zachowanych projektów Mehoffera. Witraże te różnią się między sobą jedynie postaciami świętych stojących w loggiach.
W północnej kruchcie znajduje się kamienna kropielnica z XIV w. przeniesiona tu z rozebranego kościoła św. Jana Chrzciciela.
Już przed wojną kościół wzbudzał wiele emocji. Nie wszystkim podobała się koncepcja Józefa Mehoffera. Jednak większość już wtenczas doceniła to całościowe dzieło jego życia. Kościół odwiedzili m.in. prymas August Hlond i marszałek Edward Śmigły – Rydz. Doceniono zarówno autora projektu, nadając Józefowi Mehofferowi tytuł Honorowego Obywatela Tuku w 1936 r., jak i inicjatora - ks. Józefa Florczaka, który odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi w 1935 r.
Więcej:
http://www.parafianspj.turek.pl/
Adres:
pl. Sienkiewicza 4
62-700 Turek
tel. 063 278 53 83