Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. Narodzenia NMP w Blizanowie

BLIZANÓW

Wieś gminna w powiecie kaliskim, położona ok. 8 km na zachód od Stawiszyna.

Wzniesiony w 1532 r. Około 1610 r. dobudowano od północy kaplicę, a w latach 1730-60 wieżę. Z fundacji kasztelana rogozińskiego Maksymiliana Molskiego w 1760 r. ustawiono kruchtę boczną i rozbudowano zakrystię. Wielokrotnie restaurowany, ostatnio w 1988 i 1990 r.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Do nawy na planie kwadratu przylega węższe, zamknięte trójbocznie prezbiterium, z zakrystią od północy. Przy nawie od północy kaplica św. Tekli z 2 poł. XVIII w. Od zachodu na przedłużeniu nawy wieża konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu i składzikami po bokach. Dachy kryte gontami. Na wieży dach namiotowy z latarnią, zwieńczoną cebulastym, blaszanym hełmem. Wewnątrz stropy, pod nimi w zwieńczeniu ścian malowany fryz.

Ołtarze rokokowe, główny z 1780 r. i dwa boczne z ok. 1760 r. fundacji Maksymiliana Molskiego. W kaplicy ołtarz rokokowy z obrazem św. Tekli. W tęczy, przy północnej ścianie prezbiterium, ambona przyścienna z malowanymi wizerunkami czterech ewangelistów z 1 poł. XVII w.

Przy kościele drewniana dzwonnica z ok. 1760 r.

Adres:
62-814 Blizanów 4
tel. 062 751 10 84

 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie