Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. Narodzenia NMP w Kamionnej

Kościół pw. Narodzenia NMP w Kamionnej

KAMIONNA

Wieś w powiecie międzychodzkim, położona 6 km na południowy wschód od Międzychodu, przy drodze z Poznania do Gorzowa Wielkopolskiego.

Świątynię wybudowano w 1499 r. z fundacji Mikołaja Kamieńskiego, opata klasztoru cystersów z niedalekiego Bledzewa. Jest budynkiem salowym, wzniesionym na rzucie prostokąta. Do jego północnej ściany przylegają zakrystia i skarbczyk, do ściany południowej – kruchta i wieża zwieńczona ceglanym hełmem ostrosłupowym.

Wnętrze kościoła, a także niewielką kruchtę, przykrywają sklepienia gwiaździste. Dwuokienna elewacja wschodnia, wsparta trzema przyporami, ozdobiona jest bogato dekorowanym uskokowym szczytem. Wyposażenie przeważnie barokowe i rokokowe z XVII-XVIII w. Starszym zabytkiem są późnogotyckie stalle z początku XVI w., z uzupełnionymi później pulpitami i baldachimami. Świątynię otacza późnogotycki mur ceglany.

Na zewnątrz przy kościele warto zwrócić uwagę na stojący kamienny słup milowy.

Adres:
ul. Kościelna 5
64-421 Kamionna
tel. 095 748 18 11

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (3)

ukryty

2012-12-10 08:56:59

miałem okazje tam służyć do mszy moi dziadkowie mieszkają w tej wsi jest tam piękna okolica z głównego wejścia do kościoła można zobaczyć las

Tajemniczy Wielbiciel Kamionny

2015-03-09 10:28:10

To piękny kościół tak samo jak i okolica. Zgadzam się z powyższym komentarzem. Sprzed kościoła ujrzeć można piękna i malownicza Dolinę Kamionki.

Tadeusz

2017-03-10 07:38:06

Wirtualna panorama placu przed kościołem na : www.zwiedzajkraj.pl/gminamiedzychod/

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie