Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. Narodzenia NMP w Lgowie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Lgowie

LGÓW

Wieś w gminie Żerków (powiat jarociński), położona ok. 4 km na północny zachód od Żerkowa.

Wzniesiony w XVII w. W 1 poł. XIX w. z fundacji Hieronima Gorzeńskiego dobudowano murowaną kaplicę grobową. W 1901 r. dostawiono kruchtę. Restaurowany, ostatnio w latach 1972-73 i 1997-99.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Do prostokątnej nawy przylega węższe, zamknięte trójbocznie prezbiterium, z zakrystią od strony północnej. Przy północnej ścianie nawy murowana kaplica grobowa Gorzeńskich z przybudówką dostawioną w 1901 r., od strony południowej dwukondygnacyjna murowana kruchta. Dachy kryte gontami, nad kaplicą – dachówkami. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę z hełmem cebulastym krytym gontem. Wewnątrz stropy. Wnętrze pokryte skromną dekoracją malarską, odkrytą w 1997 r.
Wyposażenie jednolite, manierystyczne, z 1 poł. XVII w. W ołtarzu głównym rzeźby późnogotyckie; w polu środkowym Matka Boska z Dzieciątkiem na półksiężycu. Na belce tęczowej barokowy krucyfiks z 2 poł. XVII w. Przy północnej ścianie prezbiterium ambona koszowa. Późnogotycka chrzcielnica z 2 poł. XV w. W kaplicy płyty inskrypcyjne fundatorów.

Kościół podlega pod parafię w Brzóstkowie
 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie