Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Ostrowie Kościelnym

OSTROWO KOŚCIELNE

Wieś w gminie Strzałkowo (powiat słupecki), położona ok. 7 km na północny zachód od Słupcy.

Wzniesiony w latach 1711-18 z fundacji opata klasztoru cystersów w Lądzie Mikołaja Łukomskiego. Wieżę dobudowano zapewne w XIX w. Restaurowany na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Salowy z dwiema kaplicami tworzącymi plan krzyża. Część prezbiterialna i kaplice zakończone trójbocznie. Przy prezbiterium od północy zakrystia, przy nawie od zachodu wieża konstrukcji słupowej, z kruchtą w przyziemiu. Dachy kryte eternitem, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Wewnątrz strop płaski. Nad drzwiami do zakrystii fragment barokowej polichromii z napisem dotyczącym fundacji świątyni. Witraże w oknach zaprojektował i wykonał w latach 2000-02 Marcin Czeski z Poznania.

Barokowy ołtarz główny z początku XVIII w., w owalnej ramie współczesna kopia rzeźby Matki Boskiej Ludźmierskiej (w 1997 r. skradziono znajdującą się tu późnogotycką rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem). Przy ołtarzu wysoki krzyż z barokową rzeźbą Ukrzyżowanego, na cokole malowane sceny z życia św. Mikołaja. W kaplicy północnej barokowy ołtarz z XVIII w., z obrazami Zwiastowania, dwóch biskupów (po bokach) i Nawiedzenia (w zwieńczeniu). W kaplicy południowej późnogotycka chrzcielnica kamienna z 1521 r.

Adres:
Ostrowo Kościelne 7
62-420 Strzałkowo
tel. 063 275 01 23
   

Lokalizacja

Komentarze (1)

Yolanda Carter PIATKOWSKI/RATAJCZAK

2020-03-14 22:14:27

Where my great grand-mother Marianna PIATKOWSKA married Jan BARANCZAK . Wished I could have visited during my 2007 trip to Poland. Didn't know about it. Will try again. Thank you for keeping our wonderful Polish heritage for all future generations to see enjoy and admire.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie