Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Strzałkowie

STRZAŁKÓW

Wieś w gminie Lisków (powiat kaliski), położona ok. 18 km na południowy zachód od Turku.

Wzniesiony w 1754 r. z fundacji Ignacego Zaremby z Kalinowy, starościca prośniatyńskiego, i księdza Jana Brańskiego, proboszcza w Liskowie. Restaurowany, ostatnio w 1992 r.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Do prostokątnej nawy przylega węższe, trójbocznie zamknięte prezbiterium. Przylega do niego od północy dwukondygnacyjna zakrystia z lożą kolatorską. Przy nawie od zachodu kruchta. Dachy kryte blachą. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę o ażurowej latarni, z baniastym hełmem. Wnętrze przykryte pozornym sklepieniem kolbkowym. Na sklepieniu prezbiterium malowidło w kolistym medalionie.

Późnobarokowe wyposażenie wnętrza z 2 poł. XVIII w. W ołtarzu głównym obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Immaculaty. W ołtarzach bocznych obrazy śś. Sylwestra i Antoniego oraz figury śś. Jadwigi, Katarzyny, Kazimierza i nieznanego świętego. Na profilowanej belce tęczowej krucyfiks. Przy północnej ścianie prezbiterium nadwieszona ambona koszowa z baldachimem zwieńczonym figurą Salvatora Mundi . Chrzcielnica w kształcie kielicha.

Przy kościele drewniana dzwonnica z 1 poł. XVIII w.

Więcej:
http://www.parafia.strzalkow.pl/

Adres:
Strzałków
62-850 Lisków
tel. 062 763 40 19

 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie