Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
Kościół powstał w latach 1430-47, w miejscu gdzie wcześniej znajdowała się rezydencja królewska i kaplica wzniesiona ok. 965 r. z fundacji Dobrawy, żony Mieszka I. Miał stanowić prezbiterium większej, nie wybudowanej z nieznanych dziś przyczyn świątyni. Na początku XIX w. zaniedbany kościół był w tak katastrofalnym stanie, że chciano go rozebrać. Zapobiegła temu gruntowna restauracja świątyni przeprowadzona w latach 1859-62. Kościół jest trójnawową budowlą halową, z obejściem wokół trójbocznie zamkniętego prezbiterium. Wysoki dach przykrywają dachówki gąsiorkowe (mnich - mniszka). Szczyt fasady ozdobiony jest wysmukłymi blendami i sterczynami. Nawy przykryte są sklepieniami gwiaździstymi, w przęśle prezbiterialnym i obejściu znajdują się sklepienia żaglaste z 1727 r. Polichromię wnętrza oraz projekty witraży i ołtarza wykonał w latach 1954-56 Wacław Taranczewski.
Od strony prezbiterium w kościelnym murze znajduje się kamień, w którym widoczne są podłużne "zadrapania". Ich pochodzenie tłumaczy legenda.
Adres:
Ostrów Tumski 2
61-109 Poznań