Katalog obiektów

Kościół pw. NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim

dział: Architektura
komentarze: 0

OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Miasto powiatowe w południowo-wschodniej Wielkopolsce, położone ok. 23 km na południowy zachód od Kalisza. Kościół znajduje się w centrum miasta, przy ul. Królowej Jadwigi.
 

Wzniesiony w 1788 r. staraniem Józefa ks. Radziwiłła, jako świątynia ewangelicka. Od 1945 r. katolicki. W 1912 r. dobudowano od zachodu murowaną wieżę. Restaurowany ok. 1940 r., z tego czasu pochodzą betonowe okładziny wypełnienia konstrukcji ścian. W 1971 r. obniżono wieżę i zmieniono jej hełm.

Konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłami, od zewnątrz wyłożonej płytami betonowymi. Orientowany. Jednonawowy, z prostokątną nową i niewyodrębnionym prezbiterium, zamkniętym prosto. Od zachodu neoromańska wieża z kruchtą w przyziemiu. Dach kryty dachówkami. Na wieży baniasty hełm z latarnią i baniastym przekryciem zakończonym krzyżem. Wzdłuż ścian bocznych ciąg dwukondygnacyjnych empor wspartych na słupach. Wnętrze przykryte pseudokasetonowym stropem z fasetą, nad ostatnią kondygnacją empor pozorne sklepienie kolebkowe.

Ołtarz główny z obrazem Immaculaty i ołtarz boczny barokowe, z końca XVIII w. Przy północnej ścianie prezbiterium ambona z baldachimem, wsparta na kolumnie kompozytowej z końca XVIII w. Dekoracje balustrad empor rokokowe z ok. 1788 r.
 

Adres:
ul. Królowej Jadwigi 7
63-400 Ostrów Wlkp.
tel. 062 735 57 27


Mapa obiektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto