Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. NMP Różańcowej w Wysokiej

WYSOKA

Miasto w powiecie pilskim, położone około 23 km na północny wschód od Piły, przy drodze Wągrowiec – Złotów.

Kanonicy regularni zostali sprowadzeni do Wysokiej w 1695 r. przez Apolinarę Tuczyńską. Budowę świątyni i klasztoru rozpoczęto w 1707 r.; główne prace budowlane zakończono do 1715 r. W 1785 r. władze pruskie zlikwidowały klasztor. W latach 1799-1802 przeprowadzono gruntowną przebudowę kościoła. Chór muzyczny wybudowano w latach 1926-39. Obecnie świątynia pełni funkcję kościoła parafialnego.

Barokowy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej jest budowlą trójnawową, z wydłużonym prezbiterium i zakrystią w osi świątyni. W narożach fasady znajdują się dwie niewysokie wieże. Wnętrza przykryte są sklepieniami żaglastymi. Późnobarokowe i rokokowe wyposażenie pochodzi z XVIII wieku.

Wolno stojący budynek dawnego klasztoru (obecnie plebania) wzniesiony na planie prostokąta, przykryty jest dachem dwuspadowym. Główne wejście prowadzi przez klasycystyczny portyk wgłębny z parą kolumn z ok. 1800 r. Dzwonnica o konstrukcji szkieletowej, przykryta dachem namiotowym, powstała przypuszczalnie w latach 1760-66.

Więcej:
http://www.parafia-wysoka.pl/

Adres:
ul. Kościelna 39
89-320 Wysoka
tel. 067 287 10 22

 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie