WEŁNA
Wieś w gminie Rogoźno (powiat obornicki), położona nad Wełną, ok. 6 km na południowy zachód od Rogoźna.
Zbudowany w 1727 r. staraniem Wojciecha Rydzyńskiego, kasztelana lądzkiego, właściciela wsi. Restaurowany m.in. ok. 1930 r., w latach pięćdziesiątych XX w. i od 1990 r.
Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Jednonawowy, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Po bokach nawy dwie kaplice tworzące rodzaj transeptu. Przy prezbiterium dwie zakrystie. Od zachodu wieża o równej wysokości z nawą, konstrukcji słupowej. Wokół zewnętrznych ścian nawy biegną niższe soboty konstrukcji sumikowo-łątkowej, ujmujące od strony wschodniej wieżę z kruchtą w przyziemiu. Dachy kryte gontami. Na kalenicy nawy drewniana wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i hełmem krytym blachą. Wewnątrz ścięte narożniki przecięcia nawy i transeptu tworzą przestrzeń o planie nieregularnego ośmioboku, przykrytą stropem z fasetą. W północnej części nawy empora muzyczna połączona z balkonami biegnącymi wzdłuż północnej i południowej ściany nawy. Stropy, fasety i ściany pokrywa polichromia pędzla Adama Swacha, przedstawiająca głównie sceny związane z legendą i kultem Świętego Krzyża. Między innymi na stropie prezbiterium „Widzenie cesarza Konstantyna”, na stropie nawy „Znalezienie Drzewa Krzyża przez św. Helenę”, na ścianach prezbiterium i nawy − postacie Chrystusa, Marii i 12 apostołów.
Barokowe, jednorodne stylistycznie wyposażenie z czasów budowy kościoła. Ołtarz główny i dwa boczne z lat 1729-31, wycięte z desek, pokryte iluzjonistyczną polichromią. W ołtarzu głównym grupa Ukrzyżowania w arkadowym prześwicie. Stalle w prezbiterium i pod chórem muzycznym, z malowanymi zapleckami i balustradami.
W dniu 11 września 1780 roku w kościele odbył się ślub autora "Mazurka Dąbrowskiego" Józefa Wybickiego i jego drugiej żony Estery Wierusz Kowalskiej.
Nieopodal kościoła znajduje się Rezerwat "Promenada" i Rezerwat "Wełna".
Adres:
Wełna Parafia
64 - 608 Parkowo
tel. 067 261 05 28