Miasto nad Wartą, stolica regionu, ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
Przy Rynku Bernardyńskim znajdują się dwie świątynie – jedna, okazała to kościół klasztorny franciszkanów, drugi malutki kościół pw. Przemienienia Pańskiego należący do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, do którego wejście znajduje się od strony ul. Zielonej.
Historia świątyni ściśle wiąże się łaskami słynącą figurą znajdującą się w kościele. Obiektem kultu jest tutaj figura Chrystusa Salvador Mundi. Przybyła ona do Poznania za sprawą dziekana katedralnego, żyjącego w II połowie XVI w. księdza Andrzeja Kościeleckiego. Pewnego razu ksiądz ciężko zachorował. Kiedy okazało się, że choroba jest śmiertelna i dla kapłana nie ma już ratunku, chory ujrzał we śnie figurę Chrystusa Salvador Mundi i usłyszał głos nakazujący mu sprowadzenie jej z Rzymu. Ksiądz Kościelecki wyzdrowiał i natychmiast przystąpił do wypełnienia polecenia. Uzyskał zgodę papieża i wkrótce sprowadzono figurę z podziemi watykańskiej bazyliki.
Wkrótce też w 1597 r. przystąpiono do budowy świątyni, obok której osiedlono siostry klaryski zwane również pannami bernardynkami. Pierwotnie kościół otrzymał wezwanie Salwatora – Zbawiciela. Ponieważ jednak w dniu odpustu 6 sierpnia czyta się Ewangelię o Przemienieniu Pańskim, dlatego też został przemianowany na kościół pw. Przemienienia Pańskiego.
Po kasacie klasztoru w 1821 r. został on przekazany Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, które w części zabudowań klasztornych urządziły szpital, co dało początek dzisiejszemu kompleksowi szpitala Przemienienia Pańskiego.
Najważniejszym, najbardziej widocznym elementem wyposażenia wnętrza jest ołtarz główny z figurą Chrystusa Salvador Mundi. Jest to renesansowa rzeźba z II połowy XVI wieku, której charakterystyczną cechą są niezwykle wyraziste oczy. Figura szybko zasłynęła łaskami, tak że w 1728 r. ubrano ją w srebrną sukienkę wysadzaną półszlachetnymi kamieniami.
Na ścianie na prawo od ołtarza umieszczono duży obraz „Przemienienie Pana Jezusa na Górze Tabor” będące kopią obrazu Rafaela. Ponadto w czasie renowacji kościoła po zniszczeniach wojennych prof. Taranczewski namalował ważne wydarzenia z dziejów Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. W górnej części Katarzyna Laboure otrzymuje cudowny medalik od Matki Boskiej, w dolnej części św. Wincenty i współzałożycielka św. Ludwika de Marillac wysyłają siostry z Francji do Polski.
Więcej:
http://archpoznan.pl/
Adres:
ul. Długa 1/2
61-848 Poznań
tel. 61 852 35 47