Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. śś. Fabiana i Sebastiana w Krotoszynie

Herb Kościół pw. śś. Fabiana i Sebastiana w Krotoszynie

KROTOSZYN

Miasto powiatowe, położone w południowej części województwa wielkopolskiego, ok. 45 km na zachód od Kalisza.

Kościół pw. śś. Fabiana i Sebastiana usytuowany jest w śródmieściu, przy ul. Koźmińskiej.  Kościół pw. św. Marii Magdaleny znajduje się w północnej części miasta, na terenie dawnej wsi Stary Krotoszyn, opodal ul. Wiejskiej.

Wybudowany w 1752 r. W 1813 r. od zachodu dobudowano wieżę i wieżyczkę na sygnaturkę. Restaurowany, ostatnio w latach 1956 i 1992.

Konstrukcji zrębowej, w górnej części centralnej − szkieletowej. Orientowany. Wzniesiony na planie krzyża greckiego z oktogonalną częścią środkową. Na przedłużeniu wschodniego ramienia krzyża – zakrystia, zachodniego – wieża konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Dachy kryte gontami. Na wieży dach namiotowy. W zwieńczeniu kopuły wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i cebulastym hełmem. Wewnątrz w ramionach stropy płaskie z fasetami, część centralna przekryta pozorną, ośmiodzielną, kopułą.

W późnobarokowym ołtarzu głównym z 2 poł. XVIII w. barokowy krucyfiks z tęczy, z XVII w. oraz obrazy śś. Fabiana i Sebastiana z XVII w. i Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVIII w. Przed mensą ołtarza figury śś. Rocha i Floriana z końca XVIII w. Płyta inskrypcyjna Stanisława Staśkiewicza, weterana powstania 1863 r., zmarłego 1900 r. 
 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie