Katalog obiektów

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie

dział: Architektura
komentarze: 0

KROTOSZYN

Miasto powiatowe położone około 80 km na południowy wschód od Poznania, na skrzyżowaniu dróg Jarocin – Wrocław i Ostrów Wielkopolski – Rawicz.


Trynitarzy bosych sprowadził do Krotoszyna w 1731 r. Józef Potocki, wojewoda kijowski, ówczesny właściciel miasta. W 1733 r. wzniesiono budynek klasztorny, a w latach 1766-72, na miejscu rozebranego kościoła drewnianego, wystawiono murowaną świątynię. Fundatorką gmachu była Ludwika z Mniszchów Potocka, autorem projektu kościoła – prawdopodobnie Karol Marcin Frantz. W 1819 r. władze pruskie dokonały kasaty klasztoru. W jego budynku w latach 1836-81 mieściło się gimnazjum. Obecnie znajduje się tam m.in. galeria sztuki i Muzeum Regionalne, z ciekawą ekspozycją ilustrującą dzieje miasta. Świątynia pełni funkcję kościoła parafialnego.

Barokowy, jednonawowy kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest budowlą o urozmaiconej bryle, z zaokrąglonymi narożami. Przykrywa go wielopołaciowy dach, z sygnaturką na kalenicy. Od zachodu do nawy przylega wieża zwieńczona hełmem z latarnią. Jednolite późnobarokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z lat 1772-75. Uwagę zwraca ambona w kształcie łodzi.

Wolno stojący, piętrowy budynek dawnego klasztoru wzniesiony został na rzucie prostokąta. Przykrywa go dach trójspadowy. W elewacji zachodniej portal arkadowy z ok. 1733 r. Wnętrza przykryte m.in. sklepieniami klasztornymi z lunetami, w sieni zachował się strop belkowy.

Przylegający do klasztoru od strony południowej niewielki pl. Wolności wytyczono na terenie dawnego ogrodu klasztornego.
 

Zakon Przenajświętszej Trójcy (OSST) został założony przez św. Jana de Matha w 1193 r.; papież Innocenty III zatwierdził go w 1198 r. Celem działania zakonu był wykup chrześcijan wziętych do niewoli przez niewiernych. W XVI w. w wyniku reformy zakonu powstała nowa jego gałąź – trynitarze bosi. Do Polski trynitarze przybyli w 1685 r. Zajmować się mieli wykupem Polaków przebywających w niewoli u Turków, Tatarów i Kozaków. Pierwszy ich dom powstał we Lwowie. Działania władz zaborczych doprowadziły do likwidacji zakonu na ziemiach polskich; ostatni polski zakonnik zmarł w 1907 r. Ponownie trynitarze zjawili się w Polsce w 1989 r. W Wielkopolsce obecnie nie mają swego klasztoru.
Trynitarze noszą białe habity, przepasane czarnym skórzanym pasem. Z przodu, na białym szkaplerzu znajduje się czerwono-niebieski krzyż. Strój uzupełnia biały kaptur.


Adres:
ul. Klasztorna 3
63-700 Krotoszyn
tel. 062 725 27 66

Mapa obiektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie