Miasto powiatowe położone około 80 km na południowy wschód od Poznania, na skrzyżowaniu dróg Jarocin – Wrocław i Ostrów Wielkopolski – Rawicz.
Trynitarzy bosych sprowadził do Krotoszyna w 1731 r. Józef Potocki, wojewoda kijowski, ówczesny właściciel miasta. W 1733 r. wzniesiono budynek klasztorny, a w latach 1766-72, na miejscu rozebranego kościoła drewnianego, wystawiono murowaną świątynię. Fundatorką gmachu była Ludwika z Mniszchów Potocka, autorem projektu kościoła – prawdopodobnie Karol Marcin Frantz. W 1819 r. władze pruskie dokonały kasaty klasztoru. W jego budynku w latach 1836-81 mieściło się gimnazjum. Obecnie znajduje się tam m.in. galeria sztuki i Muzeum Regionalne, z ciekawą ekspozycją ilustrującą dzieje miasta. Świątynia pełni funkcję kościoła parafialnego.
Barokowy, jednonawowy kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest budowlą o urozmaiconej bryle, z zaokrąglonymi narożami. Przykrywa go wielopołaciowy dach, z sygnaturką na kalenicy. Od zachodu do nawy przylega wieża zwieńczona hełmem z latarnią. Jednolite późnobarokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z lat 1772-75. Uwagę zwraca ambona w kształcie łodzi.
Wolno stojący, piętrowy budynek dawnego klasztoru wzniesiony został na rzucie prostokąta. Przykrywa go dach trójspadowy. W elewacji zachodniej portal arkadowy z ok. 1733 r. Wnętrza przykryte m.in. sklepieniami klasztornymi z lunetami, w sieni zachował się strop belkowy.
Przylegający do klasztoru od strony południowej niewielki pl. Wolności wytyczono na terenie dawnego ogrodu klasztornego.
Z klasztorem wiąże się stara legenda.
Zakon Przenajświętszej Trójcy (OSST) został założony przez św. Jana de Matha w 1193 r.; papież Innocenty III zatwierdził go w 1198 r. Celem działania zakonu był wykup chrześcijan wziętych do niewoli przez niewiernych. W XVI w. w wyniku reformy zakonu powstała nowa jego gałąź – trynitarze bosi. Do Polski trynitarze przybyli w 1685 r. Zajmować się mieli wykupem Polaków przebywających w niewoli u Turków, Tatarów i Kozaków. Pierwszy ich dom powstał we Lwowie. Działania władz zaborczych doprowadziły do likwidacji zakonu na ziemiach polskich; ostatni polski zakonnik zmarł w 1907 r. Ponownie trynitarze zjawili się w Polsce w 1989 r. W Wielkopolsce obecnie nie mają swego klasztoru.
Trynitarze noszą białe habity, przepasane czarnym skórzanym pasem. Z przodu, na białym szkaplerzu znajduje się czerwono-niebieski krzyż. Strój uzupełnia biały kaptur.
Więcej:
http://piotripawelkrotoszyn.pl/
Adres:
ul. Klasztorna 3
63-700 Krotoszyn
tel. 062 725 27 66