Katalog obiektów

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łeknie

dział: Architektura
komentarze: 0

Przewodnik audio do pobrania

warunki prawne

ŁEKNO

Wieś w powiecie wągrowieckim, położona opodal Jeziora Łeknińskiego, 8 km na północny wschód od Wągrowca. Jeden z punktów na Szlaku Piastowskim. 

Powstał w połowie XVI w. z fundacji Nikodema Łekińskiego, kasztelana nakielskiego. Kilkakrotnie gruntownie restaurowany. Jest trójnawową budowlą pseudohalową, z nieco niższym i węższym od nawy głównej prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Przy prezbiterium od północy zakrystia, od południa zaś dawna kaplica św. Józefa, zwieńczona szczytem wczesnorenesansowym. Do południowej nawy bocznej przylega kruchta z XVI w. (być może niedokończona wieża), nadbudowana w XIX w. Przy fasadzie znajdują się dwie pięcioboczne wieżyczki. W prezbiterium, nawach i dawnej kaplicy zachowało się pierwotne sklepienie gwiaździste. Barokowy ołtarz główny z 1. połowy XVIII w. z rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1 ćwierci XVII w. i dwa późnorenesansowe ołtarze boczne z początku XVII w. W prezbiterium późnorenesansowe sakramentarium z końca XVI w. Uwagę zwraca piętrowy, późnorenesansowy nagrobek Nikodema i Jadwigi Łekińskich z 4 ćwierci XVI w., z leżącymi postaciami zmarłych.

Warto zwrócić uwagę, że wśród filarów podtrzymujących sklepienie kościoła nie znajdziemy dwóch identycznych. Zagadkę tej różnorodności wyjaśnia miejscowa legenda.

Adres:
ul. Poprzeczna 3
62-105 Łekno
tel. 067 261 60 84

Mapa obiektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie