Katalog obiektów

Kościół pw. św. Barbary w Magnuszewicach

dział: Architektura
komentarze: 1 (zobacz)

MAGNUSZEWICE

Wieś w gminie Kotlin (powiat jarociński), położona ok.9 km na południowy wschód od Jarocina.


Wzniesiony w latach 1751-52 r. z fundacji dziedzica wsi, Piotra Radońskiego. Wielokrotnie restaurowany. Podczas remontu w 1884 r. dostawiono kruchtę. Ostatnio remontowany w latach 1987 i 1990.

Konstrukcji zrębowej, częściowo oszalowany. Orientowany. Do trójnawowego korpusu nawowego przylega prezbiterium o szerokości nawy głównej, zamknięte trójbocznie. Przy prezbiterium od północy zakrystia, przy nawie od południa kruchta. Obie przybudówki konstrukcji sumikowo-łątkowej. Dachy kryte gontami. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę, zadaszona namiotowo, z iglicą i krzyżem. Wewnątrz pozorne sklepienia kolebkowe z gurtami, wydzielone profilowanym gzymsem, w nawie wsparte na dwóch rzędach słupów połączonych arkadami. Na sklepieniach skromna dekoracja malarska.

Ołtarz główny i boczne barokowe z poł. XVIII w. Na belce tęczowej barokowy krucyfiks, przy ścianie północnej ambona z 2 poł. XVIII w., z figurami aniołków z XVII w. Chrzcielnica z czarą w kształcie muszli z poł. XVIII w.
Przy kościele drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z 1816 r.


Adres:
ul.Magnuszewice 18
63–220 Kotlin
 

Mapa obiektu

Komentarze (1)

Janina Markowicz

2011-08-29 | 12:53

Ze wzruszeniem obejrzałam fotografie Kościoła oraz Magnuszewic.To tutaj się urodziłam ,w tym kościele zostałam ochrzczona (akt Chrz. 1\46) tutaj też wzieli ślub moi rodzice.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie