Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Barbary w Magnuszewicach

MAGNUSZEWICE

Wieś w gminie Kotlin (powiat jarociński), położona ok.9 km na południowy wschód od Jarocina.

Wzniesiony w latach 1751-52 r. z fundacji dziedzica wsi, Piotra Radońskiego. Wielokrotnie restaurowany. Podczas remontu w 1884 r. dostawiono kruchtę. Ostatnio remontowany w latach 1987 i 1990.

Konstrukcji zrębowej, częściowo oszalowany. Orientowany. Do trójnawowego korpusu nawowego przylega prezbiterium o szerokości nawy głównej, zamknięte trójbocznie. Przy prezbiterium od północy zakrystia, przy nawie od południa kruchta. Obie przybudówki konstrukcji sumikowo-łątkowej. Dachy kryte gontami. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę, zadaszona namiotowo, z iglicą i krzyżem. Wewnątrz pozorne sklepienia kolebkowe z gurtami, wydzielone profilowanym gzymsem, w nawie wsparte na dwóch rzędach słupów połączonych arkadami. Na sklepieniach skromna dekoracja malarska.

Ołtarz główny i boczne barokowe z poł. XVIII w. Na belce tęczowej barokowy krucyfiks, przy ścianie północnej ambona z 2 poł. XVIII w., z figurami aniołków z XVII w. Chrzcielnica z czarą w kształcie muszli z poł. XVIII w.
Przy kościele drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z 1816 r.

Adres:
ul.Magnuszewice 18
63–220 Kotlin
 

Lokalizacja

Komentarze (1)

Janina Markowicz

2011-08-29 08:53:02

Ze wzruszeniem obejrzałam fotografie Kościoła oraz Magnuszewic.To tutaj się urodziłam ,w tym kościele zostałam ochrzczona (akt Chrz. 146) tutaj też wzieli ślub moi rodzice.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie