Katalog obiektów

Kościół pw. św. Barbary w Odolanowie

dział: Architektura
komentarze: 0

ODOLANÓW

Miasto w powiecie ostrowskim, położone ok. 12 km na południowy zachód od Ostrowa Wielkopolskiego. Kościół znajduje się na cmentarzu przy ul. Spokojnej.


Wybudowany w 1784 r. W 1909 r. wzniesiono nową wieżę. Kilkakrotnie restaurowany, ostatnio w 1980 r.

Konstrukcji zrębowej, ściany zewnętrzne oszalowane deskami w układzie żaluzjowym. Orientowany. Do trójnawowego korpusu przylega prostokątne prezbiterium, z trójbocznym zamknięciem mieszczącym zakrystię. Po zachodniej stronie wieża konstrukcji słupowej, z kruchta w przyziemiu. Po bokach korpusu nawowego dwie kruchty konstrukcji szkieletowej. Dachy kryte gontami. Hełm wieży z dwustopniową  baniastą podstawą, latarnią i cebulastym zwieńczeniem, pokryty blachą. Nad wschodnim krańcem kalenicy nawy wieżyczka na sygnaturkę. Na elewacji zachodniej rzeźby świętych dłuta Pawła Brylińskiego z 2 poł. XIX w. Wnętrze typu halowego, przekryte pozornymi sklepieniami kolebkowymi, z polichromiami o zgeometryzowanych formach roślinnych i groteskowych.


Późnobarokowy ołtarz główny z 1791 r., z dwoma obrazami św. Barbary. Ołtarze boczne wczesnobarokowe z 1 poł. XVIII w., ambona późnobarokowa, chrzcielnica rokokowa z 2 poł. XVIII w. W przedsionku dwa krucyfiksy o charakterze barokowo-ludowym z poł. XIX w.
 

Mapa obiektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie