Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Bartłomieja w Biskupicach Ołobocznych

Herb Kościół pw. św. Bartłomieja w Biskupicach Ołobocznych

BISKUPICE OŁOBOCZNE

Wieś w gminie Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim, położona ok. 10 km na północny wschód od Ostrowa Wielkopolskiego.

Wybudowany w 1726 r. przez proboszcza Marcina Romieńskiego, przy pomocy arcybiskupa Stanisława Szembeka. Podczas remontu w latach 1919-24 przedłużono nawę, dobudowano wieżę i transept.

Konstrukcji zrębowej, górna kondygnacja wieży konstrukcji słupowej, oszalowany. Orientowany. Wzniesiony na  planie krzyża łacińskiego, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od północy do prezbiterium przylega zakrystia, do nawy od południa kruchta z podcieniami wspartymi na słupach, a od zachodu wieża mieszcząca w przyziemiu kruchtę. Dachy kryte gontami. Na kalenicy nawy wieżyczka na sygnaturkę. Nad kruchtą boczną dach namiotowy z latarnią i kopulastym hełmem, nad wieża dach cebulasty z latarnią i hełmem. W nawie strop belkowy, w prezbiterium pozorne ośmioboczne sklepienie z kasetonami.

W barokowym ołtarzu głównym z 1 ćwierci XVIII w. obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w sukience drewnianej. Ołtarz boczny z 3 ćwierci XVIII w. Na belce tęczowej krucyfiks i rzeźby śś. Piotra i Andrzeja, barokowe z 1 poł. XVIII w. Na konsolach późnobarokowe rzeźby świętych, w prezbiterium Chrystus Frasobliwy, przeniesiony z Droszewa.

Adres:
Biskupice Ołoboczne
ul. Ostrowska 11
63-460 Nowe Skalmierzyce
tel. 062 762 11 62

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie