Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Bartłomieja w Objezierzu

Herb Kościół pw. św. Bartłomieja w Objezierzu

OBJEZIERZE

Wieś w powiecie obornickim, położona 5 km na południowy zachód od Obornik.

Niewielki romański kościół powstał zapewne w 1. połowie XIII w. Około 1550 r. rozbudowano go w stylu gotyckim, w 1775 r. gruntownie restaurowano, a w 1914 r. wzniesiono nowe prezbiterium.

Najstarsza część świątyni – wieża i zachodnia część nawy – murowane są częściowo z ciosów granitowych. Przy nawie od północy znajduje się dawna piętrowa zakrystia, przebudowana w 1914 r. na dwie kaplice, św. Antoniego (na dole) i św. Anny (na górze), a od południa – obszerna kaplica Serca Jezusowego z 1860 r. Przy prezbiterium od północy zakrystia, od południa kaplica grobowa Turnów. Rozbudowana bryła kościoła zawiera elementy architektury romańskiej, późnogotyckiej, barokowej i eklektycznej XX-wiecznej. Wnętrze nawy i prezbiterium przykrywa strop z fasetą.

Jednolite rokokowe wyposażenie wnętrza z 4. ćwierci XVIII w. W ołtarzu kaplicy św. Anny znajduje się późnogotycka rzeźba św. Anny nauczającej Marię z początku XVI w. W nawie dwie późnorenesansowe płyty nagrobne z leżącymi postaciami zmarłych, Andrzeja Objezierskiego, zmarłego w 1594 r., i jego żony Anny z Jaruchowskich, zmarłej w 1582 r.

Więcej:
https://www.objezierze.archpoznan.pl/

Adres:
Objezierze 5
64-600 Objezierze
tel. 061 296 62 70

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie