Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Bronikowie

Herb Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Bronikowie

BRONIKOWO

Wieś w gminie Śmigiel (powiat kościański), położona ok. 6 km na południowy zachód od Śmigla.

Wybudowany w latach 1738-9 z inicjatywy Apolonii z Raczyńskich Jaraczewskiej, właścicielki wsi. W 1939 r. dobudowano kaplice. Remontowany m.in. w latach 1939 i 1965. W 1975 r. wykonano konserwację wnętrza i wyposażenia.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Od zewnątrz wzmocniony konstrukcją szkieletową. Orientowany. Jednonawowy z nieco węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium i wieżą konstrukcji szkieletowej od zachodu. Przy nawie od północy i południa dwie symetryczne, prostokątne kaplice konstrukcji szkieletowej. Przy kaplicy południowej mała kruchta. Dachy kryte gontami. Wieża hełmem z latarnią, z datą „1786” na chorągiewce. Wewnątrz stropy z listwową kratownicą, w prezbiterium strop kasetonowy.

Wyposażenie barokowe. Ołtarz główny architektoniczny, drewniany z ok. 1700 r, w polu środkowym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Śnieżnej z 2 poł. XVII w. (przemalowany). Lewy ołtarz boczny z 1704 r. (?) z obrazem Adoracji Ran Chrystusa przez śś. Franciszka z Asyżu i Katarzynę Sieneńską. Przy ołtarzu ok. 20 wot z XVII – XIX w. Ołtarz prawy z 1698 r. (?) z obrazem św. Franciszka. Ambona z 1 poł. XVIII w. z rzeźbą Salvatora Mundi na daszku. Chrzcielnica z pocz. XVIII w. z grupą Chrztu Chrystusa na pokrywie. Prospekt organowy z ok. 1700 r., uzupełniony w XX w.

Więcej:
Youtube

Adres:
ul. Morownicka 15
64-030 Bronikowo
tel. 065 518 90 35

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie