MIKORZYN
Wieś w powiecie kępińskim, położona ok. 160 km na południe od Poznania.
Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od imienia jej założyciela –rycerza Mikory z rodu Gryfitów, żyjącego w XIII w. choć ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą już z IV-II w. p.n.e.
Do dzisiaj nie zachowały się w źródłach informacje dotyczące początków kościoła. Są przesłanki, aby jego budowę umieścić w XI w. , ale są też takie, które przesuwają ją na wiek XIII. Od początku istnienia świątyni żywy był tutaj kult św. Idziego. Jego znaczenie jeszcze wzrosło, kiedy na przełomie XVII i XVIII w. wybudowano nowy drewniany kościół i w ołtarzu głównym umieszczono figurę świętego. Murowany kościół postawiono tutaj dopiero w okresie międzywojennym. Obecnie Mikorzyn to ośrodek ruchu pielgrzymkowego znany również poza granicami kraju. W 1999 r. dekretem biskupa Stanisława Napierały został oficjalnie uznany sanktuarium św. Idziego. Główne uroczystości odpustowe odbywają się w pierwszym tygodniu września.
W ołtarzu głównym znajduje się wspomniana już figura św. Idziego. Przedstawiająca go jako pustelnika z łanią.
Święty Idzi urodził się w 640 r. jako dziecko z królewskiego rodu w Grecji. Od najmłodszych lat umiał pochylać się z miłością nad chorymi i potrzebującymi. Pierwsze zapisane uzdrowienie za sprawą św. Idziego miało miejsce, gdy okrył ciężko chorego swoim płaszczem, a ten odzyskał zdrowie. Jego popularność tak szybko wzrastała, że postanowił oddalić się w miejsce ustronne i tam wielbić Boga. Zamieszkał więc w jaskini w dolinie Rodanu, a jego towarzyszką była leśna łania. Pewnego razu w okolicach pustelni polował Falwiusz Wamba, władca tych ziem. Ruszył w pogoń za łanią, która w ostatnim momencie schroniła się do jaskini. Niestety myśliwy zdążył już wypuścić z łuku strzałę, która niechybnie trafiłaby łanię, gdyby pustelnik nie zasłonił jej swoim ciałem. Ponieważ św. Idzi nie chciał przyjąć jako zadośćuczynienie hojnych darów, władca zaproponował, że wzniesie klasztor dla młodych ludzi szukających Boga. I tak się faktycznie stało. W drugiej połowie VII w. powstało opactwo Saint Gilles które wkrótce stało się znanym miejscem pielgrzymkowym.
Więcej:
http://www.sanktuarium-idziego.pl/
Adres:
Mikorzyn 43
63-600 Kępno
tel. 62 781 84 21