Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Jadwigi w Łodzi

Załączniki audio

  • Łódź - Kościół pw. św. Jadwigi
    Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne
Herb Kościół pw. św. Jadwigi w Łodzi

ŁÓDŹ

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Stęszew, około 6 km na południe od Stęszewa. Łódź usytuowana jest między dwoma jeziorami: Witobelskim i Łódzko-Dymaczewskim.

Wzniesiony po poł. XVII w. Remontowany  w 1784 r. W 1854 r. dobudowano kaplicę grobową rodziny Potockich, właścicieli pobliskiego Będlewa. W 1936 r. dostawiono zakrystię wg projektu architekta Lucjana Michałowskiego. Wielokrotnie restaurowany, m.in. w 1954 r. pierwotnie przykryty strzechą dach pokryto gontami.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Salowy, wzniesiony na rzucie prostokąta z zamkniętym trójbocznie  prezbiterium, za którym murowana zakrystia na planie ośmioboku. Od strony południowej murowana, kwadratowa kaplica Potockich z przedsionkiem, w którego przyziemiu wejście do krypty grobowej. Wspólny dach nad nawą i prezbiterium kryty gontami. Na kalenicy dwie wieżyczki z prześwitami, przykryte blachą. Strop o zaokrąglonych narożach. W kaplicy sklepienie kolebkowo-krzyżowe.

Ołtarz główny z XVII i XIX w., z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia z 1866 r. W kaplicy Potockich ołtarz neobarokowy z ok. 1854 r. oraz 8 marmurowych tablic epitafijnych rodziny Potockich w jednakowych stiukowych obramieniach. Na belce tęczowej późnogotycki krucyfiks z 1 ćwierci XVI w.

Obok kościoła dzwonnica z 1863 r. konstrukcji słupowo-ramowej, oszalowana, z dwoma niższymi przybudówkami.

Więcej:
https://parafialodz.pl/

Adres:
ul. Szkolna 26
62-060 Łódź
tel. 061 813 44 61

 

 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie