Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich

Herb Kościół pw. św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich

SIEKIERKI WIELKIE

Wieś w gminie Kostrzyn (powiat poznański), położona ok. 5 km na południowy zachód od Kostrzyna.

Wzniesiony ok. 1762 r. z fundacji jezuitów poznańskich, ówczesnych właścicieli wsi. Restaurowany m.in. w1959 r. i w latach dziewięćdziesiątych XX w. W 1970 r. dobudowano podcień przy głównym wejściu od strony zachodniej.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy, z nieco węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Przy północnej ścianie prezbiterium zakrystia. Od strony zachodniej wieża konstrukcji słupowej, z kruchtą w przyziemiu. Dachy kryte gontami. Na kalenicy nawy niewielka wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, na wieży hełm baniasty z latarnią, kryte blachą. Wewnątrz stropy o zaokrąglonych narożach. Na stropie nawy polichromia z 3. ćwierci XVIII w. z przedstawieniem św. Jadwigi na obłokach w otoczeniu aniołów, z czterema ewangelistami w narożach. Na balustradzie chóru namalowane anioły i instrumenty muzyczne. Na stropie prezbiterium polichromia z lat pięćdziesiątych XX w., wykonana wg projektu Jana Grzegorzewskiego.

Ołtarz główny z obrazem św. Jadwigi z 2. poł. XVIII w. W prezbiterium renesansowa ławka kolatorska z 1. poł. XVI w., płaskorzeźbiona z herbami Wczele Siekierzyckich, Łodzia, Prawdzic i Rawicz.

Przy kościele dzwonnica drewniana.

Więcej: www.youtube.com
 
Adres:
ul. Kórnicka 1
62-025 Siekierki Wielkie
tel. 062 897 83 19

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie