Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Niechanowie

NIECHANOWO

Wieś gminna w powiecie gnieźnieńskim, położona ok. 10 km na południowy wschód od Gniezna, przy drodze do Słupcy.

Wzniesiony w 1776 r. staraniem proboszcza Melchiora Kiełkowicza. Remontowany w XIX w. Podczas gruntownej przebudowy w latach 1904-05 stojącą pierwotnie od strony zachodniej wieżę przeniesiono na obecne miejsce, po południowej stronie prezbiterium dobudowano zakrystię oraz przedłużono nawę ku zachodowi wg projektu konserwatora zabytków Lutscha.

Konstrukcji zrębowej; ściany zewnętrzne oszalowane, wewnątrz tynkowane. Orientowany. Jednonawowy, z nieco węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Nowa część nawy murowana. Przy prezbiterium od północy wieża z kaplicą, od południa – zakrystia. Przy nawie od południa kruchta. Dachy drewnianej części kościoła kryte gontami, murowana część nawy – dachówkami. Wewnątrz w części starszej stropy z podsufitką, tynkowane, w dobudowanej części nawy sklepienie kolebkowe.

Barokowe wyposażenie wnętrza z 2 poł. XVIII w., m.in.: ołtarz główny z wcześniejszym obrazem św. Jakuba, dwa rokokowe ołtarze boczne, ambona z korpusem podtrzymywanym przez klęczącego anioła, chrzcielnica. Marmurowa  figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z 1868 r., wykonana przez Oskara Sosnowskiego, przywieziona z Włoch. W kaplicy bocznej neorenesansowa płyta nagrobna Franciszka Żółtowskiego i jego żony Zofii z Zamoyskich, w bogatym architektonicznym obramieniu, również przywieziona z Włoch. Na murowanej ścianie zewnętrznej nawy tablica epitafijna ks. Melchiora Kiełkowicza, zmarłego w 1792 r.

http://www.parafia-niechanowo.pl/

Adres:
ul. Różana 54
62-220 Niechanowo
tel. 061 427 21 89

 

 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie