Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Rzgowie

RZGÓW

Wieś gminna (powiat koniński), położona ok. 16 km na południowy zachód od Konina, przy drodze do Zagórowa.

Wzniesiony prawdopodobnie w 1 poł. XVI w., przed 1601 r. dobudowano kaplicę, a w 1790 r. wieżę. Wielokrotnie restaurowany, po raz ostatni w latach 1900-91.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy z nieco węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Do nawy od strony północnej przylega ośmioboczna kaplica, od południa – niewielka prostokątna kruchta. Od zachodu wieża konstrukcji szkieletowej, z kruchtą w przyziemiu. Przy północnej ścianie prezbiterium prostokątna zakrystia. Nawę i prezbiterium przykrywa wspólny dach kryty blachą. Nad kaplicą dach namiotowy z cebulastym hełmem z latarnią; nad wieżą – dach namiotowy z przezroczem i hełmem kopulastym. Wewnątrz strop płaski, w kaplicy – kasetonowy.

Trzy barokowe ołtarze z 1 poł. XVIII w.; w głównym obraz Matki Boskiej z posrebrzaną sukienką z XVII w., w bocznym – obraz św. Jakuba Apostoła w posrebrzanej sukience z 2 poł. XVIII w., w drugim ołtarzu bocznym – obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus z końca XVII w. W kaplicy ołtarz z XVIII w. z częściowo przemalowanym obrazem św. Anny Samotrzeciej z ok. 1620 r. Ambona i chrzcielnica barokowe. Kamienna chrzcielnica z XVI w.

Więcej:
http://www.parafiarzgow.pl/

Adres:

ul. Zagórowska 5
62-586 Rzgów
tel. 63 241 90 05, 502 117 570

 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie