Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Sławianowie

SŁAWIANOWO

Wieś w gminie Złotów (powiat złotowski), położona ok. 7 km na zachód od Łobżenicy.

Wzniesiony w 1806 r., z fundacji Marianny Guzowskiej. Remontowany m.in. w 1984 r. W latach 1896-1947 proboszczem był tu ksiądz Władysław Paszki, niezwykle zasłużony dla obrony polskości wsi w okresie międzywojennym. Legenda z XIX wieku głosi, że dziedzic szydzący z pobożności miejscowego ludu w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego zamiast modlić się wolał polować, za co został zamieniony wraz z koniem w kamień.

Konstrukcji szkieletowej, z wypełnieniem ceglanym i otynkowanym. Jednonawowy, z nieco węższym prezbiterium zamkniętym prosto. Przy nawie od północy kruchta. Od zachodu oszalowana wieża wbudowana w nawę. Dachy kryte dachówkami. Połacie dachu na wieży kryte blachą. Wewnątrz stropy belkowe.

Barokowy ołtarz główny z XVIII w. obrazem św. Jakuba. W barokowych ołtarzach bocznych obrazy św. Barbary i Matki Boskiej, pochodzą z wcześniejszego kościoła. Na belce tęczowej barokowa grupa Ukrzyżowania. Przy ścianie południowej tablica w języku polskim z wymienionymi nazwiskami parafian poległych w latach I wojny światowej.

Przy kościele drewniana dzwonnica z 1858 r., w niej dzwon z 1621 r.

Więcej:
http://www.slawianowo.pl/

Adres:
Sławianowo 3
77-400 Sławianowo
tel. 067 263 11 93

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie