Katalog obiektów

Kościół pw. św. Jakuba w Budziszewku

dział: Architektura
komentarze: 0

BUDZISZEWKO

Wieś w gminie Rogoźno w powiecie obornickim, położona ok. 8 km na południowy wschód od Rogoźna.


Wzniesiony w 1755 r. z fundacji Władysława Tomickiego, miecznika poznańskiego. Restaurowany w 1871 r. staraniem ówczesnego właściciela wsi, Stanisława Łubieńskiego. Remontowany w 1905 r. oraz gruntownie w latach 1960-61, gdy rozebrano budowlę i postawiono na nowo, wykorzystując niektóre elementy dotychczasowego obiektu.

W dniu 26 września 1831r. w kościele odbył się chrzest Marii Tekli Łubieńskiej, córki właścicieli wsi, Józefa i Konstancji Łubieńskich. Ojcem chrzestnym był przebywający wówczas w Wielkopolsce Adam Mickiewicz. Fakt ten przypomina drewniana tablica wewnątrz kościoła.

Pierwotnie konstrukcji zrębowej, obecnie częściowo wzmocniony konstrukcją stalową, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy, z nieco węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Przy nim od północy zakrystia, od południa – składzik. Przy nawie dwie kaplice tworzące rodzaj transeptu, a od zachodu wieża konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Dachy kryte blachą. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę nakryta hełmem baniastym. Wieża z dachem namiotowym. Strop równej wysokości w nawie, prezbiterium i transepcie.

Późnobarokowy ołtarz główny z obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Janem Nepomucenem w polu środkowym oraz rzeźbami śś. Wawrzyńca i Stanisława biskupa. Dwa rokokowe ołtarze boczne z 3 ćwierci XVIII w.


Adres:
64-612 Budziszewko 17
tel. 067 261 91 06


 

Mapa obiektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie