Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Jakuba Większego w Kamieńcu

KAMIENIEC

Wieś  w gminie Trzemeszno (powiat gnieźnieński), położona nad brzegiem Jeziora Kamienieckiego, ok. 8 km na wschód od Trzemeszna.

Wzniesiony w latach 1722-24 z fundacji proboszcza Jana Cieńskiego, zakonnika z Trzemeszna. Kilkakrotnie restaurowany, także obecnie w trakcie remontu.

Konstrukcji zrębowej; ściany zewnętrzne oszalowane, od wewnątrz − z bali. Orientowany. Jednonawowy, z bocznymi kaplicami tworzącymi rodzaj transeptu. Po zachodniej stronie kaplicy północnej niewielka zakrystia, obok kaplicy południowej kruchta. Od zachodu do nawy przylega wieża konstrukcjiszkieletowej z kruchtą w przyziemiu. Prezbiterium tej samej szerokości co nawa, zamknięte trójbocznie. Dachy pokryte gontami. Na skrzyżowaniu nawy i kaplic wieżyczka na sygnaturkę, nakryta namiotowym dachem zakończonym kulą. Wieża zwężająca się uskokowo ku górze, nakryta dachem namiotowym. Stropy o zaokrąglonych narożach. Nawa i prezbiterium o tej samej wysokości rozdzielone  wygiętą belką tęczową, z wyniesioną częścią środkową, na której późnogotycka grupa Ukrzyżowania z 1 ćw. XVI w. Ramiona transeptu otwarte do nawy arkadami wspartymi na półkolumnach.

Wyposażenie głównie barokowe. Ołtarz główny późnobarokowy z czasów budowy kościoła, ze starszym obrazem Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej oraz rzeźbami świętych. Ołtarze boczne barokowe z 2 poł. XVII w., przekształcone m.in. poprzez dodanie uszaków. W północnym ramieniu transeptu ołtarz z obrazem  św. Jakuba Starszego, w południowym – z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem. Ambona barokowa.

Adres:
Kamieniec 7
62-235 Trzemżal
tel. 061 415 46 13

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie