Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Gieczu

Herb Kościół pw. św. Jana Chrzciciela  w Gieczu

GIECZ

Wieś w gminie Dominowo (powiat średzki), położona ok. 12 km na północny wschód od Środy Wielkopolskiej, przy drodze do Nekli.

Znajduje się na terenie tzw. Grodziszczka – grodziska wczesnośredniowiecznego położonego na południe od wsi, stanowiącego obecnie rezerwat archeologiczny wchodzący w skład Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wzniesiony przypuszczalnie w 1767 r., remontowany w latach: 1867, 1936, 1969 i 1987.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, przy którym od północy zakrystia. Przy zachodniej ścianie nawy niewielka kruchta. Dachy kryte gontami. Na kalenicy nawy wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona hełmem ostrosłupowym. Wewnątrz stropy.

Wyposażenie głównie rokokowe z ok. 1770 r., m.in.: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne oraz ambona. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem będący kopią  cudownego obrazu  zniszczonego podczas II wojny światowej. Na zasuwie obraz z przedstawieniem św. Józefa.

Na wale grodziska drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej. W sąsiedztwie kościoła odsłonięto pozostałości murowanej świątyni romańskiej z XI w. 

 

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie