Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie

Załączniki audio

  • Kiszkowo - Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
    Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne
Herb Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie

KISZKOWO

Wieś gminna w powiecie gnieźnieńskim, położona ok. 12 km na północ od Pobiedzisk.

Pierwsza wzmianka o Kiszkowie pochodzi z 1382 r., kiedy to miejscowość należała do Nałęczów. Oni też w XIII w. erygowali tutaj parafię pw. św. Jana Chrzciciela. Pod koniec XIV w. Kiszkowo otrzymało prawa miejskie, które utraciło dopiero w XIX w.

Kościół wzniesiono w 1733 r., staraniem proboszcza Jana Wypijewskiego. Dobudowując go do murowanej kaplicy Najświętszej Maryi Panny z 2 poł. XVII w.

Wieżę kościoła wieńczy XVIII-wieczny krzyż, który jest połączeniem Krzyża Pańskiego i herbu Pilawa, którym pieczętował się arcybiskup gnieźnieński Teodor Potocki.
Kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy z nieco węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium.

W ołtarzu głównym znajduje się XVIII-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem łaskami słynący, nakryty srebrną sukienką i otoczony licznymi wotami. Jest on zasłaniany przez współczesny (1999) obraz  Chrzest Chrystusa w Jordanie. Warto zwrócić uwagę na antependium ołtarza, gdzie znajduje się rzeźbiona kompozycja nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci. Na ścianie prezbiterium renesansowy krucyfiks.

Kaplica boczna została wybudowana jako wotum dziękczynne za uzdrowienie właściciela Kiszkowa - Łukasza Niemojewskiego. Jednocześnie pełniła ona funkcję krypty grobowej właścicieli miasta.
W ołtarzu kaplicy umieszczono pochodzącą z rozebranego w XIX w. kościoła Świętej Trójcy XVIII-wieczną Pietę. Ponad nią wzorowana na dziele Rafaela Santi scena Przemienia Pańskiego.

Obiekt leży na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka

Adres:
ul. Gnieźnieńska 9
62-280 Kiszkowo
tel. 061 427 60 56

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie