Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu

Kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu

POZNAŃ

Miasto położone na rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.

W 1187 r. książę Mieszko III Stary sprowadził w okolice ówczesnego Poznania joannitów, zwanych później kawalerami maltańskimi. Ich zadaniem było zapewnienie opieki pielgrzymom, osobom starym czy chorym w utworzonym szpitalu – przytułku. Joannici utworzyli tutaj jedną z pierwszych na ziemiach polskich komandorię i wybudowali na przełomie XII i XIII w. kościół. Pomimo przebudowy na przełomie XV i XVI w. i późniejszych zmian świątynia zachowała niektóre cechy budowli romańskiej i jest uważana za najstarszą ceglaną budowlę w Polsce.

Jest to budowla trzynawowa przykryta gotyckim sklepieniem gwiaździstym. W ołtarzu głównym znajduje się późnogotycki tryptyk z malowanymi postaciami Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława B-pa. W ołtarzu kaplicy bocznej wisi słynący łaskami drewniany krucyfiks z XVIII w. Zgodnie z podaniem przed mającym nastąpić kataklizmem rany Chrystusa nachodzą krwią.

Na uwagę zasługuje również gotycka chrzcielnica z 1522 r. i ambona z połowy XVII wieku. W niedostępnej krypcie pod kaplicą pochowano ostatniego komandora maltańskiego Andrzeja Bończę Miaskowskiego. Warto zwrócić uwagę na romański portal ozdobiony dwoma kolumnami. Jedna z nich w trakcie renowacji została ustawiona do góry nogami (!).

Przy kościele znajduje się siedziba reaktywowanego w Poznaniu w latach dziewięćdziesiątych  zakonu maltańskiego.

Więcej:
https://www.janjerozolimski.archpoznan.pl/

Adres:
ul. Świetojańska 1 - Komandoria
61-113 Poznań
tel. 061 877 17 17

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie