
KICIN
Wieś w gminie Czerwonak (powiat poznański), położona ok.10 km na północny wschód od Poznania.
Pierwsza wzmianka o Kicinie pochodzi z 1316 r., chociaż wiadomo, że już wcześniej istniał tutaj gród. Właśnie na miejscu tego grodziska znajduje się obecna świątynia. Jak głosi miejscowa legenda kościół kiciński mieli wznieść rycerze na rozkaz św. Jadwigi. Po zakończeniu pracy udali się na mszę do pobliskiego kościoła cysterek w Owińskach, gdzie zmęczeni pracą zasnęli, a zbudzi ich dopiero sygnał do podjęcia walki.
Parafia w Kicinie od zawsze stanowiła uposażenie poznańskich prepozytów (proboszcz tytularny w katedrze). Warto wśród nich wymienić Jana Kochanowskiego – najwybitniejszego staropolskiego poetę. Nie sprawował on żadnych duszpasterskich obowiązków, a majątkiem kościelnym zarządzał za pośrednictwem tzw. prokuratora. Była to najbardziej dochodowa posada w życiu poety, z której jednak zrezygnował, aby móc poślubić Dorotę Podlodowską.
Data wybudowania pierwszego kościoła nie jest znana. Obecną świątynię postawiono w latach 1749-52 z fundacji ks. Józefa Tadeusza Kierskiego. Wtedy też zmieniono wezwanie kościoła z Wszystkich Świętych na Świętego Józefa. Kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany, jednonawowy, z nieco węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium.
W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Gostyńskiej Róży Duchownej. W tle po prawej stronie widać panoramę Gostynia, po lewej stronie natomiast znajduje się widok kościółka w Kicinie. Na inskrypcji fundacyjnej można odczytać datę 1678 r.
Warto zwrócić również uwagę na XVIII-wieczne ławki kolatorskie, stojące obok ołtarza głównego. Z tego samego okresu pochodzi też ambona i chrzcielnica.
W ołtarzu bocznym po lewej stronie obraz z wizerunkiem św. Józefa., natomiast po prawej stronie XVII – wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Śnieżnej z rzymskiego kościoła Santa Maria Maggiore. Umieszczono ją tutaj prawdopodobnie na wzór podobnej kopii z 1631 r. z poznańskiego kościoła dominikanów, gdzie znajdowało się sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej.
Na innym poznańskim dziele jest wzorowany obraz św. Stanisława Biskupa w kolejnym bocznym ołtarzu. Pierwowzorem było tutaj Wskrzeszenie Piotrowina pędzla Szymona Czechowicza z poznańskiej fary. Nawiązuje on do historii świętego, który zakupił pewną wieś od szlachcica Piotrowina. Umowa nie została jednak zawarta na piśmie i po śmierci Piotrowina, jego rodzina oskarżyła biskupa o nieprawne zagarnięcie włości. Aby się bronić przed niesłusznymi zarzutami, biskup wskrzesił zmarłego, aby ten zaświadczył o jego prawdomówności.
Przy kościele stoją trzy nieczynne już dzwony – największy Józef z 1752 r. i dwa mniejsze Nepomucen i Stanisław.
W Domu Parafialnym urządzono małe muzeum obrazujące historię parafii.
W kościele kicińskim od kilkunastu lat w Niedzielę Palmową przedstawiane jest Misterium Męki Pańskiej.
Wokół kościoła przebiega trasa edukacyjnej gry terenowej z serii Wielkopolskie Questy Kicin - dobrze, błogo i błękitnie, przy pomocy której można zwiedzić całą miejscowość.
Obiekt znajduje się na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka
Więcej:
https://www.kicin.archpoznan.pl/
O Kicinie i jego historii
Adres:
ul. Kościelna 2
Kicin k/ Poznania
62 – 004 Czerwonak
tel. 61 812 70 22