Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki w Poznaniu

Herb Kościół pw. św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki w Poznaniu

POZNAŃ

Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.

Oratorium Filipinów powstało przy kościele św. Małgorzaty na Śródce w 1671 r. Początkowo zakonnicy mieszkali w zaadaptowanym dla swych potrzeb budynku plebanii. W 1746 r. rozpoczęli budowę klasztoru, trwała ona do 1777 r. Na początku XIX w. konwent składał się tylko z dwóch księży; biskup Ignacy Raczyński skasował go w 1805 r. Dwa lata później budynek przeznaczono na szpital dla ubogich księży. W latach 1848-77 i od 1893 r. mieścił się w nim sierociniec prowadzony przez siostry zakonne. W 1900 r. dobudowano kaplicę i skrzydło wschodnie, dostosowane wystrojem elewacji do starszej części budowli. Przed kilku laty do części pomieszczeń klasztornych wrócili filipini; dziś znajduje się tam klerykat. Świątynia jest kościołem filialnym parafii katedralnej.

Obecnie istniejący kościół wzniesiono prawdopodobnie w 2. poł. XIV w. W następnym stuleciu dobudowano od północy kaplicę i wieżę. Kaplicę od strony południowej dostawiono w 1652 r. Odbudowany w 1658 r. po zniszczeniach dokonanych przez wojska szwedzkie i brandenburskie kościół został częściowo przebudowany w 1. poł. XVIII wieku.

Gotycki – wewnątrz przekształcony w dobie baroku – kościół pw. św. Małgorzaty jest budynkiem jednonawowym, z niewyodrębnionym w bryle prezbiterium. Od strony zachodniej do nawy przylega niska, pozbawiona hełmu wieża, od południa – kaplica św. Filipa Nereusza, od północy – kaplica św. Barbary i zakrystia. Nawę i część prezbiterialną przykrywają późnogotyckie sklepienia gwiaździste z polichromią Wacława Taranczewskiego z lat 1946-47, kaplice – kolebki z lunetami. Barokowe wyposażenie wnętrza pochodzi przeważnie z 1. poł. XVIII w. Nad wejściem do zakrystii wisi obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem na półksiężycu, malowany na desce na początku XVII w. W ołtarzu kaplicy św. Filipa Neri znajduje się stiukowa płaskorzeźba z ok. poł. XVIII stulecia, przedstawiająca modlącego się patrona kongregacji.

Brama w murze otaczającym świątynię powstała w 1786 roku.
Późnobarokowy wolno stojący gmach dawnego klasztoru jest budynkiem piętrowym z poddaszem, przykrytym wysokim dachem dwuspadowym.

Adres:
ul.Filipińska 4
61-852 Poznań
tel. 061 852 96 42

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie