Najstarszą częścią świątyni, zachowaną do dzisiaj, jest pochodzące z początku XIV wieku prezbiterium. Wnętrze, po nadbudowie w XV wieku, prawdopodobnie zostało otynkowane. Tym samym przykryto wcześniejsze freski, pokrywające wszystkie jego ściany. Do dnia dzisiejszego pozostał tylko niewielki fragment średniowiecznych fresków za ołtarzem głównym.
Sklepienie nawy głównej – kolebkowo-krzyżowe, wzniesiono po roku 1682. Jego obecna polichromia wykonana została w 1952 roku, według projektu prof. Wacława Taranczewskiego. Pozostałe sklepienia wykonane są w stylu gotyckim. Szczególną uwagę przykuwa polichromia sklepienia kaplicy św. Anny, zaprojektowana w roku 1905 przez poznańskiego architekta Rogera Sławskiego. Wkomponowano w nią teksty najstarszej polskiej pieśni religijnej „Bogurodzicy” oraz modlitwy do św. Anny.
Do roku 1901 gostyńska fara posiadała trzynaście ołtarzy. Dzisiaj mamy tylko cztery: ołtarz główny i dwa boczne w nawie oraz ołtarz w kaplicy św. Anny. Pozostałe usunięto ze względu na bardzo zły stan.
Ołtarz główny pochodzi z około 1658 roku. Pośrodku znajduje się obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, a w nastawie obraz świętej Małgorzaty z Antiochii (ok. 1646). Wystroju dopełniają rzeźby dwóch biskupów, św. Wojciecha i św. Stanisława oraz apostołów – św. Judy Tadeusza i św. Szymona. Część tabernakulum pochodzi z rozebranego w XVIII wieku kościoła w Czachorowie koło Gostynia. Jego obecny wygląd jest efektem przebudowy z lat 1901-1906.
W nawie głównej znajdują się dwa ołtarze. Ołtarz Świętego Krzyża pochodzi z połowy XVII wieku. Predella tego ołtarza jest z połowy XVI wieku i przedstawia męczeństwo św. Wawrzyńca. Drugi ołtarz, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Matki Boskiej Śnieżnej, pochodzi z pierwszej ćwierci XVII wieku.
W prezbiterium znajdują się stalle późnogotyckie z 1. poł. XVI wieku i późnorenesansowe z drugiej ćwierci XVII wieku. Ambonę wykonano w pierwszej połowie wieku XVIII. Na okapie umieszczono alegorie czterech znanych wówczas kontynentów – Europy, Azji, Afryki i Ameryk. Poniżej parapetu widać postać Jezusa nauczającego z łodzi. Chrzcielnica wykonana jest z drewna w stylu rokokowym. Posiada bardzo bogaty ornament zwieńczony grupą chrztu Jezusa. Rokokowe konfesjonały i komplet ławek nawy głównej wykonano około 1750 roku w warsztatach stolarskich filipinów na Świętej Górze. Chór organowy w nawie głównej jest późniejszy niż budowla. Pobudowano go w okresie baroku. Obecne organy zamontowano w latach 1948-1949.
W kaplicy św. Anny podziwiać można ołtarz z 1548 roku. W centralnym miejscu ołtarza znajduje się grupa rzeźb, zwanych św. Anną Samotrzecią, z około 1510 roku. Poniżej umieszczona jest predella, namalowana na desce w 1546 roku. Przedstawia ona drzewo genealogiczne Matki Boskiej. Chór w kaplicy został zbudowany w latach 1678-1693.
Kościół farny kryje wiele tajemnic, mimo swej blisko 600-letniej historii nie ma jeszcze naukowego opracowania, a badania dopiero rozpoczęto.
Więcej:
www.faragotykgostyn.pl
Adres:
ul. Przy Farze 2
63-800 Gostyń
tel. 065 572 00 40