Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim

Herb Kościół pw. św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim

KOŚCIELEC KUJAWSKI

Wieś przy linii kolejowej Inowrocław–Żnin, 1,5 km na południe od szosy do Żnina.

Na skraju romański kościół św. Małgorzaty, zbudowany na przełomie XII i XIII w., jeden z pierwszych na ziemiach polskich murowanych kościołów wiejskich. Wzniesiony z ciosów granitowych, jest budowlą jednonawową z półkolistą absydą i czworoboczną wieżą. Z doby gotyku pochodzi sklepienie w prezbiterium. Renesansowy ołtarz główny i dwa boczne, bogato rzeźbione w drewnie, ufundowano na pocz. XVII w. W ołtarzu kopia obrazu Rafaela Przemienienie Pańskie. Ambona i chrzcielnica renesansowa z XVII w. Ozdobą nawy jest piękny, kryształowy żyrandol. W kruchcie gotycki krucyfiks z XVI w.

Z obu stron do nawy dobudowano kaplice, pod którymi znajdują się krypty grobowe. Renesansową kaplicę południową zbudował w XVI w. włoski architekt Jan Quadro, znany z przebudowy ratusza poznańskiego. W kaplicy tej znajduje się duży, dwukondygnacyjny nagrobek Kościeleckich (Jana, zm. 1545, i Janusza, zm. 1559) o formach renesanowych, wykonany prawdopodobnie przez Jana Marię Padovano, Włocha działającego w Krakowie. Na przeciwległej ścianie epitafium żony Janusza – Gertrudy z polskim napisem. Ponadto na ścianach rozmieszczono tablice nagrobne właścicieli Kościelca z XIX w. oraz trzy portrety z XVIII w. Po przeciwnej, północnej stronie nawy stoi kaplica zbudowana w XIX w., będąca kopią kaplicy południowej. Wewnątrz ołtarz barokowy z końca XVIII w., ozdobiony ładnymi rzeźbami, trzy portrety trumienne z XVIII w. oraz cztery z XIX i XX w.

Za kościołem od południa rozciąga się park krajobrazowy (8,0 ha). Na jego terenie stoi pałac z poł. XIX w., wzniesiony w typie neorenesansowej willi. Obecnie mieści się w nim zespół szkół rolniczych. Na skraju parku, nad niewielkim jeziorkiem, zachowały się wały grodziska podkowiastego.

Więcej:
http://www.koscielec.pl/

Adres:
Kościelec
88-170 Pakość
tel. 052 351 14 13

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie