Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Marcina w Jarocinie

Herb Kościół pw. św. Marcina w Jarocinie

JAROCIN

Miasto powiatowe leży około 70 km na południowy wschód od Poznania, przy trasie do Kalisza.

Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1257 roku. Wtedy Jarocin nie był samodzielną parafią, lecz przynależał do Siedlemina. Początkowo była to drewniana budowla. Sama parafia jarocińska została wydzielona zapewne pod koniec XIII wieku.

Murowaną świątynię w porządku późnogotyckim wzniesiono w XVI wieku. Kolejne przebudowy dokonywane były w latach 1773-75 staraniem Jana Radolińskiego.

W 1838 roku rozebrano starą i wybudowano nową wieżę, która została zwieńczona hełmem w kształcie obelisku. W 1910 roku ujednolicono elewację kościoła. Z kolei w latach 1997-2007 trwały gruntowne remonty kościoła, które nadały mu obecny kształt.

Kościół otoczony jest murem, w którym znajdują się barokowe bramy oraz drewniane krużganki. Wewnątrz dziedzińca usytuowana jest barokowa figura św. Wawrzyńca oraz dwie wydrążone w kamieniu stare kropielnice. Dawniej na terenie wokół kościoła mieścił się cmentarz, a pochówki odbywały się tu do połowy lat 80. XVII wieku.

Kościół został zbudowany z szerokiej dość krótkiej nawy, niewyodrębnionego prezbiterium oraz umieszczonych symetrycznie kaplic po bokach. Wyposażenie jego wnętrza pochodzi z lat 1775-87, ma charakter późnobarokowy i rokokowy z elementami wczesnoklasycystycznymi. Uwagę zwracają bogato zdobione ołtarze, konfesjonały, stare obrazy pochodzące z XVIII wieku oraz portrety trumienne Radolińskich.

Charakterystycznym elementem kościoła jest, znajdujący się na ścianie prawej kaplicy, zegar słoneczny z 1910 roku. Z kolei na wieży kościoła znajduje się zegar mechaniczny z 1849 roku. W kruchcie kościoła ulokowana jest tablica upamiętniająca moment obrania za patrona kościoła św. Marcina oraz dwa witraże z wizerunkiem św. Kazimierza oraz św. Marcina. Od strony rynku wmurowano pamiątkową tablicę upamiętniającą 13 poległych powstańców wielkopolskich oraz Kazimierza Barwickiego - działacza chórów ludowych.

Więcej:
https://swmarcin-jarocin.com/

Adres:
ul. Kardynała Wyszyńskiego 3
63-200 Jarocin
tel. 62 747 22 43

 

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie