Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Łukowie

Herb Kościół pw. św. Michała Archanioła w Łukowie

ŁUKOWO

Wieś w gminie Oborniki (powiat obornicki), położona ok.4 km na wschód od Obornik, przy drodze do Murowanej Gośliny.

Wybudowany w 1780 r., remontowany w latach: 1824, 1949 i 1979.

Pod koniec 1831r. w Łukowie u Józefa Grabowskiego przebywał Adam Mickiewicz, który spotkał się tutaj ze swoim bratem Franciszkiem Mickiewiczem, uczestnikiem powstania listopadowego. W kościele w Łukowie poeta uczestniczył w pasterce, w Wigilię 1831 r. Franciszek Mickiewicz mieszkał w Łukowie do 1859 r.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany, orientowany. Podwalinę osłania charakterystyczny fartuch gontowy. Trójnawowy z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, przy którym od północy zakrystia. Od strony zachodniej do nawy przylega kruchta przechodząca wyżej w wieżę. Dach o wspólnej kalenicy kryty gontami. Wieża przykryta dachem czterospadowym, z drewnianą latarnią zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Wnętrze podzielone dwiema parami kolumn na trzy nawy. Środkowa, najszersza, oraz prezbiterium przykryte są pozornym sklepieniem kolebkowym o jednakowej wysokości. W nawach bocznych stropy. Po południowej stronie nawy loża kolatorska.

Rokokowe wyposażenie wnętrza. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem w polu środkowym oraz obraz Ars Moriendi w zwieńczeniu, sygnowany „Wacław Graf 1753”. W ołtarzach bocznych obrazy z 4 ćwierci XVIII w.

Więcej:
http://parafia-roznowo-lukowo.pl/

Adres:
Łukowo 1
64-600 Łukowo
tel. 061 296 65 28

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie