Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Rajsku

RAJSKO

Wieś w powiecie kaliskim, położona 15 km na wschód od Kalisza.

Jednonawowy kościół zbudowano w 1607 r. sumptem Rajskich, właścicieli wsi. W latach 1917-24 dobudowano od zachodu transept i nowe prezbiterium w formach neogotyckich. W fasadzie wschodniej wybito portal, a dawne prezbiterium zamieniono na chór muzyczny. Zachowały się późnogotyckie szczyty fasad ozdobione tynkowanymi blendami zamkniętymi łukiem półkolistym. Wnętrza przykrywają stropy. Trzy barokowe ołtarze z ok. połowy XVIII w. Cennymi zabytkami są późnogotycka płaskorzeźba przedstawiająca Rodzinę Marii z początku XVI w. oraz obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. połowy XVI w.

Rajsko 12
62–860 Opatówek
tel. 062 761 85 86   

Lokalizacja

Komentarze (3)

Kinga

2012-09-03 07:08:02

Uwielbiam ten kościół ; )

Irena

2013-01-21 11:54:42

Byłam raz 35 lat temu. W którejś sąsiedniej wsi zbierałam we wakacje porzeczki, pamiętam, że za kościołem była wieś Smółki. W niedzielę poszłam do Waszego kościoła - wtedy bardziej z nudów niż z potrzeby. Po mszy podszedł do nas ksiądz i dał nam książeczkę ,,Nowenna do miłosierdzia Bożego. W domu książeczka poszła w zapomnienie, ale jak trwoga - np. przed sprawdzianem lub egzaminem - to do Boga. Zawsze pomagał, nieraz od zaraz, nieraz po dłuższym czasie, ale nie był obojętny. Z biegiem lat coraz częściej korzystałam z ww książeczki, nie tylko żeby prosić, nauczyłam się dziękować, litanii nauczyłam się na pamięć. Od kilku lat myślałam,żeby pojechać, ale odkładałam z roku na rok, z miesiąca na miesiąc. W końcu postanowione - pojadę pomiędzy świętami, a nowym rokiem. ,,Pojechałam inaczej- 13 grudnia zostałam poszkodowana w wypadku samochodowym. Żyję i zdrowieję, bo tak chciał Miłosierny Bóg, którego poznałam w Waszym kościele. Wiem, że boska opatrzność, ludzka życzliwość i profesjonalizm - czynią cuda. Tego życzę.

D.M.Bałoniak

2020-05-22 16:23:35

Życzenia z okazji 40-lecia kapłaństwa ( dla ks.Piotra Bałoniak) Z okazji Jubileuszu (23) Kapłaństwa-życzymy wytrwałości,siły,pogody ducha, Dużo zdrowia i wszelkiego dobra. Z chrześcijańskim pozdrowieniem- Szczęść Boże- Rodzina Bałoniaków z Łodzi.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie